Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty w okazyjnej cenie!

Subskrybuj
Świat

Nie lękali się

Raport o pedofilii w Polsce dotarł do Franciszka. To dobry znak

Troje Polaków wręczyło papieżowi Franciszkowi raport o pedofilii w Kościele w Polsce. Troje Polaków wręczyło papieżowi Franciszkowi raport o pedofilii w Kościele w Polsce. Joanna Scheuring-Wielgus / Facebook
Troje Polaków wręczyło papieżowi Franciszkowi raport o pedofilii w Kościele w Polsce. To dobra wiadomość dla ofiar i osób je wspomagających w staraniach o sprawiedliwość.

Tuż przed watykańskim szczytem antypedofilskim troje Polaków wręczyło papieżowi Franciszkowi raport o pedofilii w Kościele w Polsce. O spotkanie poprosiła wcześniej posłanka Joanna Scheuring Wielgus. Papież się zgodził.

Prócz papieża i parlamentarzystki w spotkaniu uczestniczyli Agata Diduszko-Zyglewska i Marek Lisiński. Polska trójka opracowała mapę pedofilii w Kościele w Polsce. Firmuje ją fundacja Nie Lękajcie Się, której Lisiński, ofiara księdza pedofila, jest założycielem i przewodniczącym.

Papież Franciszek dostał od Polaków konkretny dokument na temat pedofilii

Fundacja stara się pomagać w wyjściu z cienia ofiarom księży pedofilów. Bo aby domagać się sprawiedliwości, trzeba najpierw przełamać lęk przed ujawnieniem swego dramatu. Dlatego tam, gdzie ofiarom wciąż grożą ostracyzm i zemsta, o ujawnienia jest trudniej.

Dotarcie tej trójki do papieża z niezależną od Kościoła dokumentacją na temat pedofilii w jego szeregach to dobra wiadomość dla ofiar i osób je wspomagających w staraniach o sprawiedliwość. Franciszek ma w rękach konkret, o który może teraz pytać przedstawicieli polskiego episkopatu: coście zrobili w tych sprawach? Czemuście nie reagowali zgodnie z prawem i katechizmem?

Protegowany Paetza na szczycie antypedofilskim

Polska delegacja kościelna wraz z innymi delegacjami z całego świata przybyła właśnie do Rzymu na wezwanie papieża, aby wraz z nim szukać skutecznej i wspólnej dla wszystkich Kościołów lokalnych strategii działania przeciwko pedofilom w sutannach. Miał im przewodzić abp Stanisław Gądecki, ale poinformowano, że ciężko zachorował. Zastąpi go abp Marek Jędraszewski, wyświęcony na biskupa przez abp. Juliusza Paetza, zdymisjonowanego z urzędu ordynariusza poznańskiego (ale nigdy nieosądzonego) pod zarzutem uwodzenia kleryków. Jędraszewski pełnił za jego rządów w Poznaniu funkcje kościelne.

Polski Kościół zaskoczony walką z pedofilią

Sukces trójki będą podważać środowiska prawicowe. Ultrakatolickie stowarzyszenie Ordo Iuris wytknęło autorom mapy pedofilii kościelnej, że nie zawiadomili oni o znanych sobie przestępstwach organów ścigania, czyli sami popełnili przestępstwo. Prawica zaatakuje związki autorów raportu z mediami i środowiskami lewicowo-liberalnymi, tak jakby to z góry odbierało wiarygodność zebranym materiałom.

Sam Kościół w Polsce sprawia wrażenie zaskoczonego i przypartego do muru. Rzecznik episkopatu oświadczył, że żaden raport o przestępczości seksualnej w Kościele w Polsce na Miodową nie dotarł, a jeśli dotrze, to Kościół odpowie. Chyba będzie musiał się pospieszyć, bo prezentacja raportu ma odbyć się w Rzymie już w czwartek, pierwszego dnia szczytu zwołanego przez Franciszka.

Czytaj także: Czy da się wyleczyć pedofila?

Reklama

Warte przeczytania

Czytaj także

Archiwum Polityki

Niepokorni

Historię PRL odmierza kilka dat społecznych protestów przeciw ludowej władzy, zwykle brutalnie lub krwawo tłumionych. W 1956 r. – czerwiec, w 1968 r. – marzec, w 1970 r. – grudzień, w 1976 r. – znów czerwiec... I gdyby nie tamte zdarzenia sprzed 30 lat, nie byłoby pewnie sierpnia 1980 r. i wyjątkowej polskiej drogi do wolności.

Marcin Kołodziejczyk
13.05.2006
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną