Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Świat

Kwiat partii

Kto chce się bić z Trumpem

Senator Kamala Harris porównywana jest z Barackiem Obamą. Senator Kamala Harris porównywana jest z Barackiem Obamą. Mason Trinca / Getty Images
Już ponad 20 członków Partii Demokratycznej chce się bić z Trumpem o Biały Dom. A nastroje, zwłaszcza wśród młodych Amerykanów, mocno skręcają w lewo.
Demokraci mają wątpliwości, czy Kamala jest „wybieralna”. I czy Ameryka jest gotowa na kolejnego czarnego prezydenta, a w dodatku kobietę. Demokraci mają wątpliwości, czy Kamala jest „wybieralna”. I czy Ameryka jest gotowa na kolejnego czarnego prezydenta, a w dodatku kobietę.

Będę kandydować na prezydenta – oznajmiła w Dniu Martina Luthera Kinga, 21 stycznia, demokratyczna senator z Kalifornii Kamala Harris. Kiedy reporterka przypomniała jej, że mając także hinduskie korzenie, tylko w połowie jest Afroamerykanką, i zapytała, kim się czuje, odparła: „Dumną Amerykanką”.

Tak samo odpowiedziałby zapewne Barack Obama, z którym jest porównywana. Oboje są dziećmi mieszanego małżeństwa, z podobną charyzmą i siłą przyciągania ponad podziałami. Z Harris demokraci wiążą wielkie nadzieje na skrócenie rządów Donalda Trumpa. W redakcyjnym rankingu „Washington Post” przewodzi stawce demokratycznych pretendentów do Białego Domu, chociaż sondaże opinii wskazują też i innych kandydatów.

A tych jest już legion. W USA rywalizacja o urząd prezydenta to zajęcie tak kosztowne i czasochłonne, że wyścig stale się wydłuża i trzeba wystartować jak najwcześniej, aby zdobyć sponsorów i zorganizować sztab kampanii. Stąd zamiar ubiegania się o partyjną nominację wyraża już ponad 20 demokratycznych polityków, w tym postaci prawie dotąd nieznane, jak kongresmenka Tulsi Gabbard z Hawajów. Powód? Trump ma ogromne kłopoty i jego sondażowe poparcie nie chce urosnąć powyżej 40 proc. Demokraci wierzą, że pokonają go w przyszłym roku.

Pod prąd

W sanskrycie kamala znaczy kwiat lotosu. Jej matka Shyamala Gopalan, która sama była córką hinduskiego dyplomaty, została w USA, aby studiować medycynę na Uniwersytecie Kalifornijskim. Tam wyszła za mąż za pochodzącego z Jamajki profesora ekonomii Donalda Harrisa.

Urodzona w 1964 r. Kamala wychowywała się w atmosferze walki czarnych Amerykanów o prawa obywatelskie i po rozwodzie rodziców zamieszkała z matką w murzyńskiej dzielnicy. Po studiach na Uniwersytecie Howarda, kształcącym afroamerykańskie elity, została prokuratorem w Oakland.

Polityka 9.2019 (3200) z dnia 26.02.2019; Świat; s. 42
Oryginalny tytuł tekstu: "Kwiat partii"
Reklama