Osoby czytające wydania polityki

„Polityka”. Największy tygodnik w Polsce.

Wiarygodność w czasach niepewności.

Subskrybuj z rabatem
Świat

Elfy kontra trolle

Wojna elfów z trollami

Wybory prezydenckie i do Parlamentu Europejskiego to doskonały cel ataków dla rosyjskich trolli internetowych. Wybory prezydenckie i do Parlamentu Europejskiego to doskonały cel ataków dla rosyjskich trolli internetowych. Lava/Reporter / EAST NEWS
Litwini znaleźli najskuteczniejszy jak dotąd sposób na obronę przed rosyjską agresją informacyjną: obywatelski zryw w internecie.
Fabryki trolli zaczęły zatrudniać Litwinów.Tolga Tezcan/Getty Images Fabryki trolli zaczęły zatrudniać Litwinów.

W tym roku na Litwie odbywają się wybory prezydenckie i do Parlamentu Europejskiego – doskonały cel ataków dla rosyjskich trolli internetowych. Aby się przed nimi bronić, publiczny nadawca wspólnie z łotewskimi partnerami z Baltic Center for Media Excellence wystartował właśnie z nowym projektem „Rinkimų rentgenas” (Wyborczy rentgen). – Chodzi o informowanie obywateli, w jaki sposób można rozpoznać wyborcze manipulacje, jak należy świadomie głosować i odróżniać fake newsy – mówi Aleksandra Kelterien, wicenaczelna portalu telewizji publicznej lrt.lt.

Na liście punktów zapalnych i podatnych na dezinformację litewska armia wyróżnia m.in. tematy historyczne, członkostwo w NATO i UE, ale również stosunki polsko-litewskie czy sprawę mniejszości narodowych na Litwie. – Zaskakująco często stosunki polsko-litewskie pogarszają się w momencie, kiedy akurat miały szansę się poprawić. Pojawiają się podżegacze, którzy korzystają z tej sytuacji. Niektóre kwestie są po prostu szablonowe – mówi Vaidas Saldžiūnas, litewski dziennikarz specjalizujący się w kwestiach bezpieczeństwa, i tłumaczy, dlaczego walka z taką propagandą akurat na Litwie może się udać.

Agresja zdekoncentrowana

Jego zdaniem takie państwowe akcje nie sprostałyby słono opłacanym rosyjskim trollom, gdyby nie oddolny obywatelski zryw samych Litwinów, którzy od kilku lat są prawdziwą siłą napędową podobnych inicjatyw. Stosowana przez Kreml agresja informacyjna jest skuteczna, dlatego że jest zdekoncentrowana – wielkie państwowe instytucje są za mało elastyczne, aby stawić jej czoło. Co innego rzesza przejętych obywateli, którzy potrafią działać w sieci. Za darmo i o wiele skuteczniej niż jakakolwiek armia czy biurokracja. I to taka jest właśnie historia litewskich elfów.

Polityka 14.2019 (3205) z dnia 02.04.2019; Świat; s. 54
Oryginalny tytuł tekstu: "Elfy kontra trolle"
Reklama