Świat

Grzeczna rewolucja

Czy da się uniknąć wojny domowej

Algierczycy są dumni z pokojowego charakteru swoich demonstracji. Algierczycy są dumni z pokojowego charakteru swoich demonstracji. Omar Havana / Getty Images
Algierczycy rozpoczęli właśnie ćwiczenia w samoograniczaniu się – muszą wymienić stary system, nie doprowadzając przy tym do kolejnej wojny domowej.
Prezydent Buteflika z rodziną w drodze na wybory. Po udarze w 2013 r. jest według Algierczyków niezdolny do pełnienia funkcji.Billal Bensalem/NurPhoto/ZUMA Press Prezydent Buteflika z rodziną w drodze na wybory. Po udarze w 2013 r. jest według Algierczyków niezdolny do pełnienia funkcji.

W zeszły wtorek, po sześciu tygodniach masowych demonstracji, rządzący Algierią od 20 lat prezydent Abdelaziz Buteflika podał się do dymisji. Dokładnie tydzień po tym, jak wiceminister obrony i szef sztabu gen. Ahmed Gaïd Salah zasugerował konstytucyjną procedurę odsunięcia od władzy „poważnie i długotrwale chorego prezydenta”.

Sęk w tym, że poważnie i długotrwale chory Buteflika jest co najmniej od 2013 r. – wtedy to dostał udaru, po którym nigdy nie odzyskał dawnej formy.

Polityka 15.2019 (3206) z dnia 09.04.2019; Świat; s. 53
Oryginalny tytuł tekstu: "Grzeczna rewolucja"

Warte przeczytania

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kraj

Brunatne Podhale: Fajne chopaki, ideologiczne i narodowościowe

„Mundury – co tam. Schludnie ubrani. Po Chochołowskiej chodzą? A gdzie mają chodzić? Co do tych Żydów, to raczej niepotrzebnie na nich krzyczą. On osobiście raczej by nie krzyczał. Ale Żydzi są przebiegli, mają pieniądze, rządzą na świecie. Tak było, jest i będzie”.

Przemysław Witkowski
24.11.2020