„Polityka”. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

SUBSKRYBUJ
Świat

Prezydent krajowy

UKRAINA: Zagraniczny test Zełenskiego

Pracownice Muzeum Słodyczy prezentują portret Zełenskiego ułożony z cukierków. Pracownice Muzeum Słodyczy prezentują portret Zełenskiego ułożony z cukierków. Anton Vaganov/Reuters / Forum
Niewiele wiemy o poglądach na sprawy zagraniczne zwycięzcy ukraińskich wyborów. A to one staną się jednym z najważniejszych testów przyszłego prezydenta. Zwłaszcza kiedy opadnie fala euforii „Wołodymyrem Zełenskim z ekranu”.
Macron zademonstrował wobec ukraińskiej opinii publicznej, że nowy prezydent będzie mógł liczyć na wsparcie Zachodu, że „jest do zaakceptowania”, że nie będzie odrzucony.Ludovic Marin/Pool/AFP/EAST NEWS Macron zademonstrował wobec ukraińskiej opinii publicznej, że nowy prezydent będzie mógł liczyć na wsparcie Zachodu, że „jest do zaakceptowania”, że nie będzie odrzucony.

Polityka zagraniczna była silną stroną odchodzącego prezydenta. Wcześniej nie było polityka, który zbudowałby sobie tak silną międzynarodową pozycję jak on. Petro Poroszenko był przygotowany do odgrywania roli męża stanu i lubił ją odgrywać. Konflikt w Donbasie okazał się stałym tematem rozmów z wieloma przywódcami, ale jednocześnie praktycznie pozwalał Poroszence stale funkcjonować w najważniejszych kręgach dyplomatycznych. Po 2014 r., czyli zajęciu Krymu przez Rosję i wojnie w Donbasie, Ukraina stała się ze względów bezpieczeństwa tematem stałego zainteresowania Zachodu.

Polityka 19.2019 (3209) z dnia 07.05.2019; Świat; s. 51
Oryginalny tytuł tekstu: "Prezydent krajowy"

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Społeczeństwo

Agnieszka Graff i Elżbieta Korolczuk dla „Polityki”: Prawica nauczyła się grać w gender

Rozmowa z Agnieszką Graff i Elżbietą Korolczuk o kobietach, które na ulicach pokazują nowy feminizm, i mężczyznach zakażonych ultrakonserwatyzmem.

Katarzyna Czarnecka
01.12.2021