Świat

Sieroty po Mandeli

RPA: Sieroty po Mandeli

Agitacyjny punkt wyborczy pod Eshowe. Dziś RPA znalazła się na rozdrożu: niespełnionych obietnic, zwiedzionych ambicji, codziennej biedy i braku szans. Agitacyjny punkt wyborczy pod Eshowe. Dziś RPA znalazła się na rozdrożu: niespełnionych obietnic, zwiedzionych ambicji, codziennej biedy i braku szans. Rogan Ward/Reuters / Forum
Ćwierć wieku temu Afrykański Kongres Narodowy wyzwolił RPA z apartheidu. Dziś wielu liczy, że RPA w końcu wyzwoli się od Kongresu.
Nawet niedawna wygrana Afrykańskiego Kongresu Narodowego nie gwarantuje, że prezydent okiełzna skorumpowany aparat partyjny, który będzie musiał wpuścić do rządu.AN Nawet niedawna wygrana Afrykańskiego Kongresu Narodowego nie gwarantuje, że prezydent okiełzna skorumpowany aparat partyjny, który będzie musiał wpuścić do rządu.

Nelson Mandela, więziony przez 27 lat radykał, odrzucił pokusę rewanżu – zamiast rozliczeń za lata upodlenia zaproponował prawdę i pojednanie. Przed krajem roztoczyły się marzenia o rasowej harmonii, równości i dostatku. Sam Mandela i świat, oczarowany jego charyzmą, wysoko ustawili poprzeczkę aspiracji. Dziś widać, jak bardzo ambicje przerosły rzeczywistość.

Niemal dokładnie 25 lat po upadku apartheidu obywatele poszli do urn, by zrecenzować spadkobierców Mandeli. 8 maja w Republice Południowej Afryki odbyły się wybory parlamentarne i samorządowe – uważane za najważniejsze od 1994 r.

Polityka 20.2019 (3210) z dnia 14.05.2019; Świat; s. 46
Oryginalny tytuł tekstu: "Sieroty po Mandeli"

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Społeczeństwo

Młodzi: monogamia to tylko jedna z opcji

Amelia chętnie słucha, gdy jej chłopak opowiada, jak mu się udała randka z drugą dziewczyną. Dla coraz większej liczby młodych monogamia przestaje być normą. Staje się tylko jedną z opcji.

Norbert Frątczak
11.10.2021