Prenumerata na trudne czasy.

6 miesięcy za 99 zł.

Subskrybuj
Świat

Złota nić

Demokracje królewskie

Elżbieta II z młodszym pokoleniem  brytyjskiej rodziny królewskiej: księżną Meghan, księciem Harrym, księciem Williamem i księżną Kate. Elżbieta II z młodszym pokoleniem brytyjskiej rodziny królewskiej: księżną Meghan, księciem Harrym, księciem Williamem i księżną Kate. Paul Grover/AFP / EAST NEWS
Świeży szał w świecie z powodu Archiego, brytyjskiego royal baby, każe zapytać: lud domaga się większej demokracji, a uwielbia panujących?
Norweski książę Haakon i księżna Mette-Marit z dziećmi.Nigel Waldron/WireImage/Getty Images Norweski książę Haakon i księżna Mette-Marit z dziećmi.

Największą w tym względzie zagadką jest monarchia brytyjska. Skąd ta aprobata dla złoconych karet, przepychu i splendorów, skoro w istocie królowa jest tylko dekoracją polityczną?

Elżbieta II skupia w swoim ręku wszystkie trzy władze, ba – nawet więcej, bo także władzę duchową, jest bowiem głową nie tylko państwa, ale i Kościoła. Parlament składa się z monarchy, Izby Lordów i Izby Gmin; nawiasem mówiąc, tron brytyjski fizycznie znajduje się w Izbie Lordów. Jednak tzw. prerogatywy królewskie zostały niemal w całości przejęte przez ministrów.

Polityka 22.2019 (3212) z dnia 28.05.2019; Świat; s. 46
Oryginalny tytuł tekstu: "Złota nić"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Subskrybuję

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >