Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Świat

Kim jest abp Charles Scicluna, „watykański James Bond”?

Charles Scicluna Charles Scicluna Forum
Prymas Malty od kilkunastu lat pracuje w Kongregacji Nauki Wiary, w której zajmuje się rozliczaniem przestępstw pedofilskich wśród księży. Właśnie przyjechał do Polski.

„Wielki inkwizytor”, „Poskramiacz pedofilów”, „watykański James Bond” – tak prasa na całym świecie nazywa Charlesa Sciclunę. 60-letni arcybiskup jest dziś najbardziej rozpoznawalną twarzą walki z pedofilią w Kościele katolickim.

Scicluna, współpracownik Ratzingera

Urodził się w kanadyjskim Toronto, ale we wczesnym dzieciństwie wyemigrował z rodziną na Maltę. Spędził tam młodość, wstąpił do seminarium duchownego i przyjął święcenia kapłańskie. Na początku lat 90. uzyskał doktorat z prawa kanonicznego na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie. Jego promotorem był prałat Raymond Burke, obecnie kardynał, znany ze sprzeciwu wobec udzielania komunii politykom działającym na rzecz prawa do aborcji.

Scicluna otrzymał od Burke’a propozycję pracy w Najwyższym Trybunale Sygnatury Apostolskiej, czyli sądzie najwyższym Kościoła, ale arcybiskup Malty wezwał go z powrotem do kraju. Scicluna wykładał w ojczyźnie przez pięć lat prawo kanoniczne i pracował w parafii.

W latach 1996–2002 był zastępcą promotora sprawiedliwości w Sygnaturze Apostolskiej. W październiku 2002 r. został mianowany przez Jana Pawła II promotorem sprawiedliwości w Kongregacji Nauki Wiary. Blisko współpracował z Josephem Ratzingerem, późniejszym papieżem Benedyktem XVI. Pierwszym ważnym zadaniem Maltańczyka było przygotowanie aktu oskarżenia przeciwko Marcialowi Degollado. Założyciel zgromadzenia Legion Chrystusa przez wiele lat molestował seksualnie dzieci i seminarzystów. Scicluna przygotował raport, po którym Benedykt XVI nakazał prezbiterowi spędzenie reszty dni na modlitwie i pokucie.

Scicluna od lat walczy z pedofilią w Kościele

Po dziesięciu latach pracy na stanowisku promotora sprawiedliwości w 2012 r. Scicluna został mianowany biskupem pomocniczym swej rodzinnej archidiecezji maltańskiej, a trzy lata później także arcybiskupem metropolitą Malty. Wciąż pracował w Kongregacji Nauki Wiary. W maju 2011 r. Kongregacja opublikowała „Okólnik do Konferencji Episkopatów w sprawie opracowania »Wytycznych«, dotyczących sposobów postępowania w przypadku nadużyć seksualnych, popełnionych przez duchownych wobec osób niepełnoletnich”. Nakazała episkopatom całego świata przygotowanie odpowiednich instrukcji w ciągu roku.

W kolejnych latach abp Scicluna prowadził m.in. śledztwo w sprawie niewłaściwego zachowania duchownych w archidiecezji Saint Andrews i Edynburga w Szkocji oraz dochodzenie na temat skandalu pedofilskiego w Chile. To właśnie maltański arcybiskup sporządził w 2018 r. dokument na temat nadużyć w tamtejszym Kościele. Franciszek wezwał do Watykanu cały episkopat. Biskupi zbiorowo złożyli rezygnację, a papież ją przyjął.

Spotkanie z ofiarą pedofilii nigdy nie jest łatwe

Arcybiskup Scicluna znalazł się także w komitecie organizacyjnym szczytu przewodniczących konferencji biskupich z całego świata na temat ochrony małoletnich, który miał miejsce w lutym 2019 r. Jego pierwszym owocem był wydany w maju 2019 r. list apostolski motu proprio (czyli wydany z inicjatywy papieża) „Vos estis lux mundi”, wprowadzający przepisy prawne usprawniające ściganie przestępstw seksualnych. Nakładają one na poszczególne episkopaty obowiązek ustanowienia w ciągu roku łatwo dostępnych dla każdego procedur składania powiadomień o przestępstwach seksualnych.

„Nie stoimy ponad prawem. Jesteśmy sługami i szafarzami naszego ludu. I powinniśmy być osądzani zgodnie z najwyższymi standardami, których służba od nas wymaga” – mawia maltański arcybiskup.

Przyznaje, że spotkanie z ofiarą pedofilii nigdy nie jest łatwe: „Spotykasz ludzi, których Kościół, poprzez swoich przedstawicieli, bardzo głęboko zranił. Coś trzeba zrobić, żeby Kościół był takim miejscem, jakim być powinien: bezpiecznym dla dzieci”.

Czytaj także: Dlaczego oskarżonych o nadużycia seksualne księży przenosi się do Ameryki Łacińskiej i Afryki?

Więcej na ten temat

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kraj

Guru strategii i willa na Żoliborzu

Jacek Bartosiak to prawnik i popularny w PiS geopolityk amator. Głosi nieufność wobec Zachodu, twierdzi, że Polska bez pomocy NATO może wygrać z Rosją. Kancelaria adwokacka Bartosiaka przez siedem lat działała w domu żony Rogera de Bazelaire. To były dyrektor finansowy kremlowskiego oligarchy Michaiła Fridmana.

Tomasz Piątek
17.01.2022
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną