Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Świat

Drżenie wagi państwowej. Co dolega Angeli Merkel?

Po raz drugi w ciągu ostatnich dni kanclerz Angela Merkel miała kłopoty z opanowaniem drgawek. Po raz drugi w ciągu ostatnich dni kanclerz Angela Merkel miała kłopoty z opanowaniem drgawek. Youtube
Obawy o stan zdrowia Angeli Merkel to równocześnie obawy o przyszłość Niemiec. Bez pani kanclerz kraj czekałyby przyspieszone wybory i być może polityczna rewolucja.

Po raz drugi w ciągu ostatnich dni niemiecka kanclerz miała kłopoty z opanowaniem drgawek – tym razem w Pałacu Bellevue, siedzibie głowy państwa. Wcześniej poczuła się gorzej, przyjmując ukraińskiego prezydenta. Chociaż w obu przypadkach objawy szybko ustąpiły, a Angela Merkel nie przerwała żadnej ceremonii, o jej stanie zdrowia mówi się bardzo dużo. A dokładniej spekuluje na ten temat, bo oficjalnie według urzędu kanclerskiego problemu nie ma. Niedyspozycję miały spowodować upały w połączeniu z odwodnieniem. Niemieckie media przypominają, że podobne kłopoty pani kanclerz miała już dwa lata temu podczas wizyty w Meksyku.

Na co choruje Angela Merkel

Chociaż domysły są bardzo różne (od malarii po atak paniki), rzeczywistość może być raczej mało sensacyjna. Angela Merkel nigdy zbyt wiele o sobie nie lubiła opowiadać, ale też nie ukrywała, że od lat cierpi na nadciśnienie tętnicze – chorobę bardzo powszechną, która na pewnym etapie życia dotyka bądź dotknie bardzo dużą część ludzkości. Nadciśnienie odpowiednio leczone w połączeniu z przestrzeganiem kilku ważnych zasad higienicznego trybu życia nie wyklucza z normalnego życia. Przeciwnie, Merkel jest najlepszym dowodem na to, że nie uniemożliwia ono nawet bardzo trudnej i wyczerpującej pracy, jaką jest z pewnością pełnienie obowiązków kanclerza jednego z najważniejszych państw świata.

Jednak nadciśnienie jest istotnym obciążeniem dla układu krwionośnego i nawet najlepsze leki nie zapobiegają gorszemu samopoczuciu w przypadku choćby upałów, przemęczenia czy właśnie odwodnienia. Objawów podwyższonego ciśnienia może być bardzo wiele i są sprawą mocno indywidualną. Drgawki, zwłaszcza podczas długiego stania, nie są w takiej sytuacji niczym nadzwyczajnym. Oczywiście nie wolno ich lekceważyć, ale też nie należy wpadać w panikę. Angela Merkel nie zamierza na razie zmieniać swoich planów i wybiera się na szczyt G20 do Japonii.

Czytaj także: Angela Merkel przestanie być kanclerz Niemiec w 2021 r.

Wcześniejszej dymisji nie będzie?

Kłopoty zdrowotne pani kanclerz wzbudzają ogromne emocje także z powodu sytuacji politycznej w Niemczech. Merkel nie jest już przewodniczącą partii CDU i za dwa lata nie będzie kandydować w wyborach parlamentarnych. Do tej pory dawała do zrozumienia, że nie zamierza składać dymisji i chce swoją czwartą kadencję wypełnić w całości.

Gdyby zdecydowała się nagle odejść, będzie to zapewne oznaczać rozpad koalicji CDU/CSU i SPD oraz przyspieszone wybory. Tymczasem nie chcą ich ani chadecy, ani socjaldemokraci. Ci pierwsi boją się porażki z rozpędzonymi Zielonymi i utraty fotela kanclerza, a ci drudzy są w jeszcze gorszej sytuacji. Ich poparcie w sondażach wynosi już niewiele ponad 10 proc., a po lewej stronie sceny politycznej zostali całkowicie zdominowani przez Zielonych.

Więcej na ten temat
Reklama

Warte przeczytania

Czytaj także

null
Społeczeństwo

Łomot, wrzaski i deskorolkowcy. Czasem pijani. Hałas może zrujnować życie

Hałas z plenerowych obiektów sportowych może zrujnować życie ludzi mieszkających obok. Sprawom sądowym, kończącym się likwidacją boiska czy skateparku, mogłaby zapobiec wcześniejsza analiza akustyczna planowanych inwestycji.

Agnieszka Kantaruk
23.04.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną