Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 9,90 zł!

Subskrybuj
Świat

Otrzeźwianie narodu

LITWA: Kraj bez alkoholu?

Naisiai, wieś abstynentów, gdzie odbywa się jeden z największych litewskich festiwali, podczas którego obowiązuje całkowita prohibicja. Naisiai, wieś abstynentów, gdzie odbywa się jeden z największych litewskich festiwali, podczas którego obowiązuje całkowita prohibicja. Facebook
Ramūnas Karbauskis, litewski Kaczyński, wyśnił sobie kraj wolny od alkoholu. I teraz coraz więcej jego rodaków musi żyć w tym śnie.
Ramūnas KarbauskisFacebook Ramūnas Karbauskis

Niecałe 20 km od Góry Krzyży w Szawlach, miejsca kultu katolików, jest litewska wieś idealna Naisiai. Wśród około pół tysiąca mieszkańców nie ma alkoholików. A na odbywającym się każdego roku festiwalu rodzinnym, gdzie bawi się kilkadziesiąt tysięcy osób z całej Litwy, obowiązuje całkowita prohibicja.

W czasach radzieckich wieś była wzorowym kołchozem, którym zarządzał dyrektor i deputowany sowieckiej Rady Najwyższej Česlovas Karbauskis. Śladami ojca poszedł syn Ramūnas. Już jako student pierwszego roku powołał do życia Agrocentras, przekształcając kołchoz w największą spółkę rolniczą w kraju.

Polityka 30.2019 (3220) z dnia 23.07.2019; Świat; s. 47
Oryginalny tytuł tekstu: "Otrzeźwianie narodu"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Subskrybuję

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >