Świat

Królewski rozwód?

WIELKA BRYTANIA: Rozsadzanie królestwa

Szkoci woleliby Unię Europejską zamiast Wielkiej Brytanii. Szkoci woleliby Unię Europejską zamiast Wielkiej Brytanii. Russell Cheyne/Reuters / Forum
Widmo brexitu bez umowy zaczyna rozsadzać Wielką Brytanię. Pierwsi w kolejce do wyjścia są Szkoci. Ale za nimi ustawiają się już Irlandczycy z Ulsteru, a nawet Walijczycy.
„Głównym tematem brytyjskiej polityki nie jest już brexit, a samo istnienie Zjednoczonego Królestwa”PantherMedia „Głównym tematem brytyjskiej polityki nie jest już brexit, a samo istnienie Zjednoczonego Królestwa”

Początek 2020 r. Wielka Brytania wyszła z Unii Europejskiej, Szkocja odzyskała niepodległość. W Londynie rządzi koalicja konserwatystów i nacjonalistów. Centrum metropolii wstrząsają tajemnicze eksplozje, giną ludzie. Czy to islamiści? – tak zaczyna się polityczny thriller Leslie J. Nichollsa „This Disunited Kingdom” (Nasze rozłupane królestwo). Być może autor tego popularnego czytadła już trzy lata temu, gdy Anglia zagłosowała za brexitem, a Szkocja przeciwko, przewidział dramatyczny bieg historii.

Polityka 33.2019 (3223) z dnia 12.08.2019; Świat; s. 61
Oryginalny tytuł tekstu: "Królewski rozwód?"

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kraj

Tata Maty

W przewrotnym sensie jest beneficjentem rządów PiS, gdyż będąc ich konsekwentnym krytykiem, stał się znaczącą osobistością życia publicznego. Niektórzy określają go mianem „opozycyjnego celebryty”, na co Marcin Matczak nieco się zżyma. Ale w sumie nieźle oddaje ono jego status.

Rafał Kalukin
18.10.2021