Rabaty na prenumeratę cyfrową Polityki

40% lub 50%

Subskrybuj
Świat

Pokój w stanie deweloperskim

Plan Kushnera grzebie Autonomię Palestyńską

Strefa Gazy – może już być tylko gorzej? Strefa Gazy – może już być tylko gorzej? Ali Jadallah/Anadolu Agency / Getty Images
Tak zwany plan Kushnera, którego polityczną część poznamy lada moment, to łopata, którą Beniamin Netanjahu chce ostatecznie pogrzebać sprawę palestyńską.
Icchak Rabin, Bill Clinton i Jasir Arafat przed Białym Domem, po podpisaniu porozumienia z Oslo, 1993 r.Vince Musi/The White House/Wikipedia Icchak Rabin, Bill Clinton i Jasir Arafat przed Białym Domem, po podpisaniu porozumienia z Oslo, 1993 r.

W listopadowy wieczór 1995 r. ponad 100 tys. Izraelczyków wyszło na ulice Tel Awiwu zademonstrować poparcie dla pokoju z Palestyńczykami. Wiecowali dla Icchaka Rabina, premiera Izraela, który dwa lata wcześniej wynegocjował w Oslo jedyne do dziś skuteczne porozumienie ze stroną palestyńską. Tym bardziej chcieli pokazać to poparcie, że od wielu miesięcy izraelscy ekstremiści, przy cichym wtórze opozycji, grozili Rabinowi śmiercią.

Przedstawiano go w uniformie SS, palono jego zdjęcia z dorobioną arafatką na głowie, nazywano judenratem.

Polityka 34.2019 (3224) z dnia 20.08.2019; Świat; s. 47
Oryginalny tytuł tekstu: "Pokój w stanie deweloperskim"

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Ludzie i style

Polityka przy stole. Symulator kampanii wyborczej i inne planszówki

Kogo znane na co dzień z ekranów i gazet polityczne spory nadal bardziej ekscytują, niż męczą, może sprawdzić swoich sił w ich wersji pudełkowej. Uwaga – wciągają jak prawdziwe.

Michał Klimko
25.11.2021