Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty w okazyjnej cenie!

Subskrybuj
Świat

Wielobój Zełenskiego

UKRAINA: Między Rosją a Ameryką

Wołodymyr Zełenski i Donald Trump w kuluarowych rozmowach podczas wrześniowej sesji ONZ, Nowy Jork. Wołodymyr Zełenski i Donald Trump w kuluarowych rozmowach podczas wrześniowej sesji ONZ, Nowy Jork. Jonathan Ernst/Reuters / Forum
Wciągnięcie Kijowa w impeachment Trumpa nieszczęśliwie zbiegło się z próbą odblokowania sytuacji w Donbasie. Prezydent Ukrainy może przegrać na obu tych frontach.
Zełenski zgodził się na faworyzowaną przez Rosję formułę Steinmeiera, która nadaje szeroką autonomię kontrolowanym przez Rosję częściom Donbasu.Evgeniy Maloletka/Bloomberg/Getty Images Zełenski zgodził się na faworyzowaną przez Rosję formułę Steinmeiera, która nadaje szeroką autonomię kontrolowanym przez Rosję częściom Donbasu.

Dwa wydarzenia. Najpierw konferencja prasowa dwóch prezydentów Ukrainy i USA. Niezapomniany wyraz twarzy Ukraińca, który prawdopodobnie podczas tej konferencji zdał sobie sprawę, że nie może liczyć na Amerykanina. Kilka dni później orędzie do narodu ukraińskiego, w którym prezydent tego kraju tłumaczy się z największego od 2014 r. ustępstwa wobec Rosji w sprawie Donbasu.

Ta sekwencja rozpoczęła się w lipcu, od rozmowy telefonicznej Donalda Trumpa z Wołodymyrem Zełenskim. W jej trakcie Amerykanin próbował wymusić na Ukraińcu przeprowadzenie śledztwa w sprawie syna swojego potencjalnego rywala w przyszłorocznych wyborach prezydenckich Joego Bidena Huntera, który robił interesy na Ukrainie.

Polityka 42.2019 (3232) z dnia 15.10.2019; Świat; s. 41
Oryginalny tytuł tekstu: "Wielobój Zełenskiego"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Subskrybuję

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >