„Polityka”. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

SUBSKRYBUJ
Świat

Wielobój Zełenskiego

UKRAINA: Między Rosją a Ameryką

Wołodymyr Zełenski i Donald Trump w kuluarowych rozmowach podczas wrześniowej sesji ONZ, Nowy Jork. Wołodymyr Zełenski i Donald Trump w kuluarowych rozmowach podczas wrześniowej sesji ONZ, Nowy Jork. Jonathan Ernst/Reuters / Forum
Wciągnięcie Kijowa w impeachment Trumpa nieszczęśliwie zbiegło się z próbą odblokowania sytuacji w Donbasie. Prezydent Ukrainy może przegrać na obu tych frontach.
Zełenski zgodził się na faworyzowaną przez Rosję formułę Steinmeiera, która nadaje szeroką autonomię kontrolowanym przez Rosję częściom Donbasu.Evgeniy Maloletka/Bloomberg/Getty Images Zełenski zgodził się na faworyzowaną przez Rosję formułę Steinmeiera, która nadaje szeroką autonomię kontrolowanym przez Rosję częściom Donbasu.

Dwa wydarzenia. Najpierw konferencja prasowa dwóch prezydentów Ukrainy i USA. Niezapomniany wyraz twarzy Ukraińca, który prawdopodobnie podczas tej konferencji zdał sobie sprawę, że nie może liczyć na Amerykanina. Kilka dni później orędzie do narodu ukraińskiego, w którym prezydent tego kraju tłumaczy się z największego od 2014 r. ustępstwa wobec Rosji w sprawie Donbasu.

Ta sekwencja rozpoczęła się w lipcu, od rozmowy telefonicznej Donalda Trumpa z Wołodymyrem Zełenskim. W jej trakcie Amerykanin próbował wymusić na Ukraińcu przeprowadzenie śledztwa w sprawie syna swojego potencjalnego rywala w przyszłorocznych wyborach prezydenckich Joego Bidena Huntera, który robił interesy na Ukrainie.

Polityka 42.2019 (3232) z dnia 15.10.2019; Świat; s. 41
Oryginalny tytuł tekstu: "Wielobój Zełenskiego"

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Społeczeństwo

Agnieszka Graff i Elżbieta Korolczuk dla „Polityki”: Prawica nauczyła się grać w gender

Rozmowa z Agnieszką Graff i Elżbietą Korolczuk o kobietach, które na ulicach pokazują nowy feminizm, i mężczyznach zakażonych ultrakonserwatyzmem.

Katarzyna Czarnecka
01.12.2021