Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 9,90 zł!

Subskrybuj
Świat

W objęciach giganta

Uzależnieni od Lockheed Martin

Prezydenci Duda i Trump po podpisaniu umowy o rozszerzeniu współpracy wojskowej. Na zdjęciu razem z pierwszymi damami oglądają przelot samolotu F-35. Waszyngton, czerwiec 2019 r. Prezydenci Duda i Trump po podpisaniu umowy o rozszerzeniu współpracy wojskowej. Na zdjęciu razem z pierwszymi damami oglądają przelot samolotu F-35. Waszyngton, czerwiec 2019 r. Shawn Thew/CNP / BEW
Polska negocjuje właśnie z Lockheed Martin kontrakty, które uzależnią nas od tej największej firmy zbrojeniowej świata do końca stulecia.
Aby zakup F-35 miał sens, trzeba przebudować bazy, stworzyć system łączący wszystkie rodzaje wojsk, dokupić uzbrojenie.BEW Aby zakup F-35 miał sens, trzeba przebudować bazy, stworzyć system łączący wszystkie rodzaje wojsk, dokupić uzbrojenie.

Przy Nowogrodzkiej ruch w interesie. Przybyło ludzi i spraw do załatwienia. Nie chodzi jednak o siedzibę partii rządzącej. Kilkadziesiąt numerów dalej w stronę Wisły mieści się regionalne biuro koncernu Lockheed Martin. To siódme piętro biurowca N21, a od niedawna również ósme – firma uruchamia nowe biuro, które zajmie się umowami po zakupie przez Polskę wyrzutni Patriot.

Te systemy antyrakietowe powszechnie kojarzone są z ich dostawcą, o połowę mniejszą od Lockheeda firmą Raytheon.

Polityka 44.2019 (3234) z dnia 29.10.2019; Świat; s. 48
Oryginalny tytuł tekstu: "W objęciach giganta"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Subskrybuję

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >