Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 9,90 zł!

Subskrybuj
Świat

Czy Sojusz ma honor

Czy NATO ma honor

Wspólne dziecko kilku europejskich krajów – myśliwiec Eurofighter Typhoon. Wspólne dziecko kilku europejskich krajów – myśliwiec Eurofighter Typhoon. Leon Neal/Pool/Reuters / Forum
Londyńskie spotkanie NATO było sukcesem dlatego, że nie zakończyło się porażką. I ostrzeżeniem dla Polski, że ten model bezpieczeństwa się wyczerpuje.
Prezydent Francji Emmanuel Macron, sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg i premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson podczas spotkania w Londynie. Więcej rozmawiali w kuluarach niż oficjalnie.Mustafa Kamaci/Anadolu Agency/Getty Images Prezydent Francji Emmanuel Macron, sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg i premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson podczas spotkania w Londynie. Więcej rozmawiali w kuluarach niż oficjalnie.

Gdy przywódcy NATO spotkali się 10 lat temu z okazji 60. rocznicy podpisania traktatu waszyngtońskiego, prezydent USA (Barack Obama) był jednym z najpopularniejszych polityków w Europie, niemal gwiazdą rocka. Francja ogłosiła pełny powrót do struktur dowodzenia NATO, odwracając decyzję Charles’a de Gaulle’a z 1966 r. Albania i Chorwacja dołączyły do Sojuszu, który oczywiście miał swoje problemy – przede wszystkim w Afganistanie – ale z dzisiejszej perspektywy tamte obchody były demonstracją siły i jedności.

Początkowy i dość oczywisty plan, aby z okazji 70. rocznicy podpisania traktatu waszyngtońskiego spotkać się w... Waszyngtonie, zarzucono w obawie o gospodarza, który podczas szczytu NATO w Brukseli w 2018 r. zasugerował, że Ameryka może z Sojuszu wystąpić.

Polityka 50.2019 (3240) z dnia 10.12.2019; Świat; s. 46
Oryginalny tytuł tekstu: "Czy Sojusz ma honor"
Reklama