Świat

Czy Sojusz ma honor

Czy NATO ma honor

Wspólne dziecko kilku europejskich krajów – myśliwiec Eurofighter Typhoon. Wspólne dziecko kilku europejskich krajów – myśliwiec Eurofighter Typhoon. Leon Neal/Pool/Reuters / Forum
Londyńskie spotkanie NATO było sukcesem dlatego, że nie zakończyło się porażką. I ostrzeżeniem dla Polski, że ten model bezpieczeństwa się wyczerpuje.
Prezydent Francji Emmanuel Macron, sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg i premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson podczas spotkania w Londynie. Więcej rozmawiali w kuluarach niż oficjalnie.Mustafa Kamaci/Anadolu Agency/Getty Images Prezydent Francji Emmanuel Macron, sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg i premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson podczas spotkania w Londynie. Więcej rozmawiali w kuluarach niż oficjalnie.

Gdy przywódcy NATO spotkali się 10 lat temu z okazji 60. rocznicy podpisania traktatu waszyngtońskiego, prezydent USA (Barack Obama) był jednym z najpopularniejszych polityków w Europie, niemal gwiazdą rocka. Francja ogłosiła pełny powrót do struktur dowodzenia NATO, odwracając decyzję Charles’a de Gaulle’a z 1966 r. Albania i Chorwacja dołączyły do Sojuszu, który oczywiście miał swoje problemy – przede wszystkim w Afganistanie – ale z dzisiejszej perspektywy tamte obchody były demonstracją siły i jedności.

Polityka 50.2019 (3240) z dnia 10.12.2019; Świat; s. 46
Oryginalny tytuł tekstu: "Czy Sojusz ma honor"

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kraj

Tata Maty

W przewrotnym sensie jest beneficjentem rządów PiS, gdyż będąc ich konsekwentnym krytykiem, stał się znaczącą osobistością życia publicznego. Niektórzy określają go mianem „opozycyjnego celebryty”, na co Marcin Matczak nieco się zżyma. Ale w sumie nieźle oddaje ono jego status.

Rafał Kalukin
18.10.2021