„Polityka”. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

SUBSKRYBUJ
Świat

Władza i sprawiedliwość

Przychodzi prokurator do premiera

Billboard z portretem Beniamina Netanjahu w Jerozolimie. Billboard z portretem Beniamina Netanjahu w Jerozolimie. Ammar Awad/Reuters / Forum
Dlaczego Państwo Izrael, jak żadne inne na świecie, wsadza własnych rządzących za kratki w praworządny sposób? Bo może. I chce.
Ogłaszając publicznie oskarżenie premiera, prokurator Avihai Mandelblit powiedział: „Stawiam je z ciężkim sercem, ale i z całego serca”.Abir Sultan/EPA/PAP Ogłaszając publicznie oskarżenie premiera, prokurator Avihai Mandelblit powiedział: „Stawiam je z ciężkim sercem, ale i z całego serca”.

Dokładnie 333 świadków. Tylu, zgodnie z oficjalnie postawionymi zarzutami, chce powołać Państwo Izrael w trzech procesach korupcyjnych przeciwko Beniaminowi Netanjahu. To, że oskarżony jest zarazem urzędującym premierem, nie stanowi przeszkody: Izrael jest jedną z nielicznych demokracji, które nie chronią przedstawicieli władzy przed swoimi prokuratorami.

W USA prezydenta – w procedurze impeachmentu – może osądzić jedynie Senat, i to jedynie na wniosek Izby Reprezentantów; we Francji postępowanie wobec prezydenta wszcząć można tylko za zgodą dwóch trzecich obu izb parlamentu.

Polityka 50.2019 (3240) z dnia 10.12.2019; Świat; s. 49
Oryginalny tytuł tekstu: "Władza i sprawiedliwość"

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Społeczeństwo

Agnieszka Graff i Elżbieta Korolczuk dla „Polityki”: Prawica nauczyła się grać w gender

Rozmowa z Agnieszką Graff i Elżbietą Korolczuk o kobietach, które na ulicach pokazują nowy feminizm, i mężczyznach zakażonych ultrakonserwatyzmem.

Katarzyna Czarnecka
01.12.2021