Osoby czytające wydania polityki

„Polityka”. Największy tygodnik w Polsce.

Wiarygodność w czasach niepewności.

Subskrybuj z rabatem
Świat

Spotkanie antykryzysowe. O czym Merkel rozmawiała z Putinem

W sobotę w moskiewskim Kremlu odbyło się prawie czterogodzinne spotkanie Władimira Putina i Angeli Merkel. W sobotę w moskiewskim Kremlu odbyło się prawie czterogodzinne spotkanie Władimira Putina i Angeli Merkel. Pavel Golovkin / EAST NEWS
Angela Merkel i Władimir Putin rozmawiali przez prawie cztery godziny. Co ustalili?

W sobotę w moskiewskim Kremlu odbyło się prawie czterogodzinne spotkanie Władimira Putina i Angeli Merkel. Kanclerz Niemiec przyjęła zaproszenie i po raz pierwszy od prawie pięciu lat odwiedziła Moskwę, by przeprowadzić, jak to określiły niemieckie media, „rozmowy antykryzysowe”. Tematy do omówienia? Eskalacja sytuacji w Iranie, konflikty w Libii i Syrii, konflikt na Ukrainie i gazociąg Nord Stream 2. Budowa pod koniec grudnia została przerwana grudnia wskutek sankcji USA.

Podczas konferencji prasowej obie strony określiły spotkanie jako „produktywne”. Merkel dodała: „Lepiej rozmawiać ze sobą niż o sobie”.

Merkel z Putinem „poważna rozmowa”

Putin i Merkel spotykają się przy okazji politycznych wydarzeń w różnych krajach i formatach. Tym razem kanclerz Niemiec przyjechała do Moskwy, by przeprowadzić z Putinem „poważną rozmowę”. Spotkanie zapowiedziano w chwili eskalacji napięcia na linii Berlin–Moskwa m.in. w związku z odesłaniem z Niemiec dwóch rosyjskich dyplomatów (niemiecka prokuratura oskarżyła rosyjskie służby specjalne o zabójstwo „wroga Kremla” – Zelimchana Changoszwilego).

Kreml nie pozostał dłużny i odesłał z Rosji dwóch niemieckich dyplomatów. Tuż przed spotkaniem obu przywódców sytuacja stała się jeszcze bardziej napięta (wpłynął na to szereg ostatnich wydarzeń, takich jak likwidacja irańskiego gen. Kasima Sulejmaniego, atak Iranu na bazę USA w Iraku czy omyłkowe zestrzelenie ukraińskiego samolotu pasażerskiego).

Nord Stream 2

Jednym z głównych i kluczowych dla Kremla powodów spotkania była kwestia Nord Stream 2. Niemcy są jednym z nielicznych krajów wspierających projekt budowy gazociągu w Europie (w przeciwieństwie do USA, Ukrainy, Polski, Litwy czy Łotwy, starających się nie dopuścić do „zwiększenia i tak już dużej zależności Europy od rosyjskiego gazu”). Uruchomienie sankcji Niemcy krytykowały. Z rozmowy Putina i Merkel wynika, że Rosja może liczyć na pomoc w realizacji projektu. Prezydent Rosji zapewnił, że budowa Nord Stream 2 zostanie ukończona najwyżej z kilkumiesięcznym opóźnieniem. Gazociąg będzie działał pod koniec 2020 r. lub na początku 2021.

Czytaj także: Dlaczego PiS może zyskać na konflikcie z Rosją

Libia

W sprawie konfliktu w Libii Putin znów zapewnił, że Rosja nie jest jego stroną: „Jeżeli nawet są tam obywatele Rosji, to nie reprezentują interesów państwa”. Prezydent omówił z Merkel efekty swoich ostatnich rozmów z Erdoğanem na temat uregulowania sytuacji w regionie. W odpowiedzi na apel prezydentów Rosji i Turcji 12 stycznia, decyzją libijskiego rządu, o północy doszło do zawieszenia broni. Nastąpiło to w kilka godzin po ogłoszeniu przez gen. Chalifę Haftara zaprzestania wrogich działań przeciw siłom rządowym. Merkel zapowiedziała konferencję, która ma się odbyć w Berlinie pod szyldem ONZ i której zadaniem będzie wypracowanie strategii „osiągnięcia pokoju”.

Iran

Zarówno Putin, jak i Merkel podkreślili, jak ważne jest, aby Iran stosował się do wymogów porozumienia nuklearnego. „Należy dołożyć wszelkich starań, aby zachować to porozumienie. Niemcy są przekonane, że Iran nie powinien posiadać broni nuklearnej” – mówiła kanclerz Niemiec, a Putin ją poparł, dodając, że to istotne „dla regionu, ale i dla całego świata”.

Syria

Równie jednomyślni byli w sprawie Syrii. Putin uważa ten konflikt za możliwy do rozwiązania tylko przy pomocy „środków politycznych”. Merkel dodała, że należy postawić na negocjacje. Zdaniem przywódcy Rosji Syryjczycy muszą mieć możliwość decydowania o losach własnego kraju. Ma im w tym pomóc specjalnie powołany komitet konstytucyjny, pracujący obecnie nad sformułowaniem nowej konstytucji.

Ukraina

Najtrudniejsza dla obu przywódców okazała się sytuacja na Ukrainie. Putin zaapelował do Ukrainy o realizację porozumień mińskich podpisanych w 2015 r. przez Rosję, Francję i Niemcy, zgodnie z którymi konflikt zbrojny na Wschodzie ma zostać rozwiązany. Spotkanie „czwórki normandzkiej” z 9 grudnia 2019 r. okazało się sukcesem tylko częściowo. „Nie mogliśmy rozwiązać wszystkich problemów, ale kontynuujemy prace” – przypomniała Merkel.

Czytaj też: Putin ukradł Rosji przyszłość

Więcej na ten temat
Reklama

Warte przeczytania

Czytaj także

null
Ja My Oni

Jak dotować dorosłe dzieci? Pięć przykazań

Pięć przykazań dla rodziców, którzy chcą i mogą wesprzeć dorosłe dzieci (i dla dzieci, które wsparcie przyjmują).

Anna Dąbrowska
03.02.2015
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną