Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty w okazyjnej cenie!

Subskrybuj
Świat

Czarna ziemia obiecana

Kontrowersyjna rolna rewolucja

Niebiesko-żółta flaga Ukrainy jest niczym innym, jak tylko zbożowym polem pod błękitnym niebem. Niebiesko-żółta flaga Ukrainy jest niczym innym, jak tylko zbożowym polem pod błękitnym niebem. Getty Images
Lada dzień na Ukrainie rozpocznie się rolna rewolucja. To najbardziej oczekiwana i kontrowersyjna obietnica Wołodymyra Zełenskiego.
Krytycy reformy twierdzą, że państwo najpierw wysprzeda ziemię, żeby jednorazowo zasilić budżet, a potem pozwoli przywłaszczyć ją oligarchom za grosze.Sergei Supinsky/AFP/EAST NEWS Krytycy reformy twierdzą, że państwo najpierw wysprzeda ziemię, żeby jednorazowo zasilić budżet, a potem pozwoli przywłaszczyć ją oligarchom za grosze.

Niebiesko-żółta flaga Ukrainy jest niczym innym, jak tylko zbożowym polem pod błękitnym niebem. Jak twierdzi ukraiński historyk Jarosław Hrycak, ziemia była zarazem przekleństwem i błogosławieństwem Ukrainy. Żywiła, przyciągała ordy, wywoływała konflikty zbrojne, wzbogacała panujące elity, w tym szlachtę Rzeczpospolitej i carów Imperium Rosyjskiego. Przywiodła do pańszczyzny, która z kolei rozpaliła ruch kozacki, walczący o wolność. W końcu karmiła Związek Radziecki. Na przemian była symbolem dobrobytu i zniewolenia.

Polityka 4.2020 (3245) z dnia 21.01.2020; Świat; s. 46
Oryginalny tytuł tekstu: "Czarna ziemia obiecana"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Subskrybuję

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >