Świat

Miliard samozatrudnionych

INDIE: Tykająca bomba – młodzi bezrobotni

Ponad 90 proc. mieszkańców Indii pracuje w tzw. sektorze nieformalnym. Na fot. Bikaner w Radżastanie. Ponad 90 proc. mieszkańców Indii pracuje w tzw. sektorze nieformalnym. Na fot. Bikaner w Radżastanie. Eric Lafforgue/Art in All of Us/Corbis / Getty Images
Indie zmagają się z największym bezrobociem od prawie pół wieku. Co miesiąc na rynek pracy wchodzi tam ponad milion młodych. Połowa z nich nie znajdzie zajęcia.
Sektor usług daje aż połowę indyjskiego PKB, ale zatrudnia niespełna 28 proc. ludzi. Na fot. riksze w Kalkucie.Rajdeep Ghosh/Getty Images Sektor usług daje aż połowę indyjskiego PKB, ale zatrudnia niespełna 28 proc. ludzi. Na fot. riksze w Kalkucie.

Rządowy raport o bezrobociu w Indiach powstał kilka miesięcy temu, ale był ukrywany. Dotarli do niego dziennikarze gazety „Business Standard”, publikacja wywołała burzę, choć dane potwierdzają jedynie to, co odczuwają wszyscy: pracy jest za mało, płace nie rosną, a świat zostawia Indie w tyle.

Według raportu bezrobocie wynosi teraz 6,6 proc. – jest niemal trzykrotnie wyższe niż w 2011 r., gdy opracowano poprzednie porównywalne badanie. Według Centrum Monitorowania Indyjskiej Ekonomii jest gorzej – ośrodek podaje wskaźnik 10 proc.

Polityka 9.2020 (3250) z dnia 25.02.2020; Świat; s. 53
Oryginalny tytuł tekstu: "Miliard samozatrudnionych"

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kraj

Tata Maty

W przewrotnym sensie jest beneficjentem rządów PiS, gdyż będąc ich konsekwentnym krytykiem, stał się znaczącą osobistością życia publicznego. Niektórzy określają go mianem „opozycyjnego celebryty”, na co Marcin Matczak nieco się zżyma. Ale w sumie nieźle oddaje ono jego status.

Rafał Kalukin
18.10.2021