Osoby czytające wydania polityki

„Polityka”. Największy tygodnik w Polsce.

Wiarygodność w czasach niepewności.

Subskrybuj z rabatem
Świat

Skąd się wzięła anty-Greta? Oto nowa ikona sceptyków

Naomi Seibt Naomi Seibt Youtube
Niemka ma 19 lat, jest youtuberką i wyrasta na ikonę w środowisku sceptyków klimatycznych. Już ją okrzyknięto anty-Gretą.

Naomi Seibt w swoich filmikach przekonuje, że katastrofa klimatyczna nam nie grozi, a związek między uwalnianiem się dwutlenku węgla do atmosfery a ocieplaniem się Ziemi budzi wątpliwości.

Katastrofa klimatyczna światu nie grozi

Seibt nie neguje zmian klimatu, ale określa się „realistką”. Krytykuje aktywistów, którzy jej zdaniem bezpodstawnie straszą zagładą. W niedawnym wywiadzie dla telewizji Fox News oświadczyła, że emisje dwutlenku węgla „nie są szkodliwe dla planety”, a „ludzie tylko nieznacznie przyczyniają się do ocieplenia planty”, więc „nie powinni się przesadnie na tym skupiać”.

Zdaniem nastolatki świat nie skończy się wskutek zmian klimatu, a za 12 lat wciąż będziemy żyć normalnie i robić zdjęcia smartfonami. Alarm klimatyczny nazywa antyludzką ideologią. Debatę na ten temat uważa za pozbawioną podstaw naukowych. „Nauka opiera się na intelektualnej pokorze”, podkreśla. Ludzie powinni więc kwestionować różne głośne narracje, a nie promować je i podążać za mainstreamem.

Czytaj też: Zmiany klimatyczne wymykają się spod kontroli

Greta Thunberg i anty-Greta

Naomi jest wielką krytyczką Szwedki Grety Thunberg, z którą media ją teraz chętnie zestawiają. Zależnie od opcji politycznej powątpiewają w wartość merytoryczną przekonań Seibt albo doceniają jej chłodny, opanowany wywód, kontrastujący w ich ocenie z emocjonalnymi występami Thunberg. Sceptycy lubią Grecie wypominać, że straszy (to nawiązanie do jej słów: „I want you to panic”). Młoda Niemka na każdym kroku zaś podkreśla, że nie chce wywoływać paniki, tylko skłonić do myślenia.

Seibt mieszka w Münster, jest wysoką blondynką, płynnie mówi po angielsku. Uczy się w domu, w systemie online, by zaoszczędzić czas na podróże między domem a szkołą, poza tym uważa, że tradycyjna edukacja nie rozwijała jej zainteresowań. Doszedł do tego konflikt z kolegami i nauczycielami na tle polityki migracyjnej Niemiec w związku z wpuszczeniem imigrantów do kraju w 2015 r. Seibt sądzi, że był to duży błąd.

Jej kanał na YouTubie śledzi ponad 50 tys. osób. Interesuje się psychologią i polityką. Najwięcej obserwatorów zyskała, gdy zaczęła krytykować Gretę. Szybko zainteresował się nią Heartland Institute, amerykański konserwatywny think tank, lobbujący niegdyś na rzecz przemysłu tytoniowego, wspierający koncerny paliwowe i górnictwo węglowe. Dziś głównie zaprzecza kryzysowi klimatycznemu, neguje wpływ człowieka na losy planety i wspiera administrację Donalda Trumpa.

Czytaj także: Przestępczość imigrantów w Niemczech. Fakty i mity

Seibt ze zwolennikami Trumpa

Seibt otrzymuje wynagrodzenie od Heartland Institute, jak podkreśla, w wysokości średniej pensji w Niemczech (ok. 2 tys. euro). Think tank oświadczył, że nastolatka „uczy swoje pokolenie realizmu klimatycznego”. Co w rozmowie z niemieckimi dziennikarzami potwierdził główny strateg placówki, dodając, że chciał „odejść od starych, białych mężczyzn i postawić na młodą osobę”.

Media w tym pomogły. „Washington Post” na pierwszej stronie nazwał Seibt „anty-Gretą”. Kiedy w grudniu Thunberg przemawiała na szczycie klimatycznym w Madrycie, kilka kilometrów dalej Naomi wygłaszała prezentację na antyklimatycznej konferencji zorganizowanej przez amerykański instytut. W ostatni piątek wystąpiła w Waszyngtonie na CPAC, corocznym zjeździe konserwatywnych polityków, urzędników i aktywistów głównie z USA. Gościem wydarzenia był Trump.

Pod opieką AfD i niemieckiej prawicy

Po panelu „Energia, koszty i zwalczanie złudzeń klimatycznych” dziennikarze pytali młodą Niemkę o jej inne poglądy. Nastolatka zapewnia, że nie stoi za nią żadna ideologia. Ale w kraju jest wspierana przez prawicę, a konserwatywna AfD zalicza ją do swoich członków. Seibt przemawiała zresztą na jej partyjnej konwencji. Z jej dawniejszych materiałów na YouTubie wynika, że fascynuje ją Stefan Molyneux, kanadyjski i skrajnie prawicowy youtuber, biały nacjonalista. Nastolatka wciąż podkreśla, że jest jego „absolutną fanką”.

Naomi rozpoczęła „karierę” od eseju na antyislamistycznym blogu Philosophia Perennis. Prócz spraw imigracji i klimatu jest też krytyczna wobec tego, co w Niemczech w oficjalnym nurcie mówi się o feminizmie, teorii płci i socjalizmie. Przyznała, że zdarza jej się ostatnio odbierać głuche telefony i dostawać pogróżki w internecie. Lokalna Antifa wysłała pod jej dom karawan. Dlatego zdaniem Seibt w Niemczech nie ma dla niej przyszłości i za jakiś czas osiedli się w Stanach.

Więcej na ten temat
Reklama

Warte przeczytania

Czytaj także

null
Kraj

Przelewy już zatrzymane, prokuratorzy są na tropie. Jak odzyskać pieniądze wyprowadzone przez prawicę?

Maszyna ruszyła. Każdy dzień przynosi nowe doniesienia o skali nieprawidłowości w Funduszu Sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry, ale właśnie ruszyły realne rozliczenia, w finale pozwalające odebrać nienależnie pobrane publiczne pieniądze. Minister sprawiedliwości Adam Bodnar powołał zespół prokuratorów do zbadania wydatków Funduszu Sprawiedliwości.

Violetta Krasnowska
06.02.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną