Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty w okazyjnej cenie!

Subskrybuj
Świat

Granice zaufania

Schengen: Unia bez granic ma swoje granice

Uchodźcy na granicy grecko-tureckiej. Tu zaczyna się strefa Schengen... Uchodźcy na granicy grecko-tureckiej. Tu zaczyna się strefa Schengen... Dimitris Tosidis/EPA / PAP
Pierwszą polityczną ofiarą dubeltowego kryzysu – migracyjnego i epidemiologicznego – który właśnie nadciąga nad Europę, może być układ z Schengen.
Projekt Schengen, Europy bez granic, jest niedokończony, dlatego tak podatny na kryzysy. A reagowanie na kryzysy to akurat słaba strona Unii.Huseyin Aldemir/Reuters/Forum Projekt Schengen, Europy bez granic, jest niedokończony, dlatego tak podatny na kryzysy. A reagowanie na kryzysy to akurat słaba strona Unii.

Strach, zwątpienie i brak zaufania między ludźmi to wirus gorszy niż ten, który dziś sieje spustoszenie na całym świecie” – tak kilka dni temu powiedział prezydent Iranu Hasan Rohani. Jakby cytował Alberta Camusa i myślał o Europie.

Stary Kontynent ewidentnie przeżywa kryzys zaufania. Austriacy zaczęli skrupulatnie kontrolować temperaturę podróżujących pociągami z Italii. Włochów przetrzepują też służby rumuńskie i bułgarskie. Portugalia oburza się, że Hiszpanie zaniżają liczbę zakażonych koronawirusem.

Polityka 11.2020 (3252) z dnia 10.03.2020; Świat; s. 44
Oryginalny tytuł tekstu: "Granice zaufania"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Subskrybuję

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >