Świat

Nasz papież, wasz prezydent

USA: Jak Sanders zmienił Amerykę

50 proc. głosujących na Demokratów myśli o socjalizmie pozytywnie. 50 proc. głosujących na Demokratów myśli o socjalizmie pozytywnie. Mike Segar/Reuters / Forum
Bernie Sanders właśnie przegrał walkę o demokratyczną nominację. Ale wygrał znacznie więcej niż niejeden prezydent USA – zmienił Amerykę.
To Sanders jako pierwszy był za powszechną służbą zdrowia, reformą kredytów studenckich, podniesieniem płacy minimalnej i podatków dla najbogatszych. Gdyby nie on Demokraci dalej tłumaczyliby, że się nie da.Mike Blake/Reuters/Forum To Sanders jako pierwszy był za powszechną służbą zdrowia, reformą kredytów studenckich, podniesieniem płacy minimalnej i podatków dla najbogatszych. Gdyby nie on Demokraci dalej tłumaczyliby, że się nie da.

Bernie Sanders jeszcze walczy, ale ma już tylko iluzoryczne szanse na prześcignięcie głównego konkurenta, kandydata establishmentu partyjnego Joego Bidena. Jednak nawet Biden mówi dziś językiem Sandersa, a nie odwrotnie. Za Sandersem stoi prawdziwy ruch społeczny, za Bidenem jedynie doraźna większość. Berniego kocha młodzież, a Bidena ignoruje, mówiąc grzecznie. W Michigan, stanie, który w praktyce przesądził już, kto dostanie nominację, na Sandersa głosowało 82 proc. wyborców w wieku 18–29 lat.

Polityka 12.2020 (3253) z dnia 17.03.2020; Świat; s. 49
Oryginalny tytuł tekstu: "Nasz papież, wasz prezydent"

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Społeczeństwo

Los bezpłodnych katolików: niech Bóg decyduje

Wierzą w Boga, dlatego nie decydują się na potępiane przez Kościół in vitro i inseminację. Niepłodni po katolicku.

Elżbieta Turlej
24.01.2013