Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Świat

Nadmiar niedoborów

Nadmiar niedoborów. Czy przyjdzie głód?

Kenia, niewidziana w takich ilościach od dziesiątków lat inwazja szarańczy – jeden ze skutków przyspieszonej zmiany klimatu. Kenia, niewidziana w takich ilościach od dziesiątków lat inwazja szarańczy – jeden ze skutków przyspieszonej zmiany klimatu. Sven Torfinn/FAO/Associated Press / EAST NEWS
Wielki głód bywał zwykle efektem epidemii, zmian klimatu lub złych rządów. Brzmi niebezpiecznie znajomo.
Indie, protest antyrządowy spowodowany brakiem żywności.Narinder Nanu/AFP/EAST NEWS Indie, protest antyrządowy spowodowany brakiem żywności.

Podnoszę alarm! Jeśli nic nie zrobimy, jeśli się nie przygotujemy, to po pandemii koronawirusa czeka nas pandemia niedożywienia i głodu – przestrzega David Beasley, szef WFP, Światowego Programu Żywnościowego. To część globalnego systemu wczesnego ostrzegania, agenda ONZ zajmująca się m.in. udzielaniem pomocy humanitarnej. Okoliczności są takie, że przedstawicieli tego typu instytucji słucha się ze znacznie większą uwagą niż zazwyczaj.

Beasley pozbawia resztek komfortu. Przekonywał Radę Bezpieczeństwa ONZ, że i bez COVID-19 byliśmy na drodze do czegoś, co Anglosasi nazywają burzą doskonałą, mieszanką przyczyn prowadzących do kataklizmu.

Polityka 18.2020 (3259) z dnia 27.04.2020; Świat; s. 49
Oryginalny tytuł tekstu: "Nadmiar niedoborów"

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Nauka

Omikron. Czy faktycznie potrzebna nam nowa wersja szczepionki?

Żaden z dotychczasowych wariantów SARS-CoV-2 nie wymagał wprowadzenia zaktualizowanej wersji szczepionki. Omikron jest pierwszym, w przypadku którego taka ewentualność na poważnie jest brana pod uwagę. Jednak – czy to w ogóle konieczne? Są wątpliwości.

Piotr Rzymski
18.01.2022