Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Świat

Freedom House: Warszawa maszeruje w stronę Budapesztu

Mateusz Morawiecki w Budapeszcie, marzec 2019 r. Mateusz Morawiecki w Budapeszcie, marzec 2019 r. Lisi Niesner / Reuters / Forum
Polska po raz pierwszy w historii spadła do kategorii ustrojów określanych jako „niepełne demokracje”. Węgry w tegorocznym raporcie amerykańskiego think tanku zostały wykluczone z grona państw demokratycznych.

Polska po raz kolejny spadła w corocznym raporcie waszyngtońskiego think tanku Freedom House. Publikacja „Nations in Transit” („Narody w czasie przemian”) ocenia stan demokracji w krajach, które do przełomu lat 80. i 90. znajdowały się w strefie wpływów Związku Radzieckiego. W tegorocznym raporcie, oceniającym ostatni rok, Polska po raz pierwszy nie zmieściła się w gronie państw w pełni demokratycznych, spadając do kategorii ustrojów określanych jako „niepełne demokracje”.

Nasz kraj wpisuje się w zauważalną w regionie tendencję zmagań z obroną i konsolidacją demokratycznych zdobyczy ostatnich trzech dekad. Spośród 29 państw w rankingu ocenę obniżono 15, utrzymano pięciu, a podwyższono dziewięciu. Najlepszy wynik uzyskała Estonia, najgorszy Turkmenistan. Na górze stawki są kraje należące do Unii Europejskiej.

Utrata statusu pełnej demokracji sprawiła, że eksperci Freedom House uznali Polskę za jedno z priorytetowych państw tegorocznego raportu obok m.in. Węgier, Serbii czy Czarnogóry. Do obniżenia oceny przyczyniły się wyraźne spadki w trzech z siedmiu ocenianych elementów demokracji: sądownictwie, społeczeństwie obywatelskim oraz samorządach.

Węgry i Polska, przypadki szczególne

Spośród krajów należących do UE jeszcze drastyczniejszy spadek zanotowały Węgry. W tegorocznym raporcie przestały być klasyfikowane jako państwo z demokracją połowicznie skonsolidowaną (ten status ma Polska), trafiając do grupy reżimów „przejściowych” czy „hybrydowych”, już niedemokratycznych i zmierzających ku ustrojowi autorytarnemu.

Reklama