Rabaty na prenumeratę cyfrową Polityki

40% lub 50%

Subskrybuj
Świat

Tajwan jednym ze zwycięzców pandemii? Chiny się nie cieszą

Prezydent Tsai Ing-wen, która właśnie została zaprzysiężona na drugą kadencję. Prezydent Tsai Ing-wen, która właśnie została zaprzysiężona na drugą kadencję. ANN WANG / Reuters / Forum
Poprawa tajwańskich notowań zwiększa niezadowolenie Chin, którym z prezydent Tsai Ing-wen jest wybitnie nie po drodze.

Czyżby Tajwan miał być jednym ze zwycięzców epoki pandemii? Żyje normalnie, samemu koronawirusowi stawił czoło spektakularnie: w społeczeństwie liczącym 23 mln osób wykryto trochę ponad 400 przypadków, było siedem zgonów, ostatnie zawleczone zakażenie stwierdzono 7 maja, ostatnie lokalne zanotowano w pierwszej połowie kwietnia. Te niewątpliwe sukcesy mają pomóc prezydent Tsai Ing-wen, która właśnie została zaprzysiężona na drugą kadencję, wzmocnić pozycję kraju w stosunkach z Chinami.

Znakiem czasu są gratulacje od szefa amerykańskiej dyplomacji, Mike Pompeo jest najwyższym przedstawicielem Stanów Zjednoczonych, który złożył życzenia przywódcy Tajwanu przy okazji inauguracji nowego etapu rządów. Zwyczaj ten na tak wysokim szczeblu zarzucono po 1979 r., po nawiązaniu przez USA oficjalnych stosunków z ChRL, co zepchnęło Tajwan na boczny dyplomatyczny tor. Teraz ekipa prezydenta Donalda Trumpa zmienia ton, próbuje wprząc Tajwan i podnoszenie jego rangi do swojej strategii uprzykrzania życia Chinom, w których część wyborców Trumpa, a także część doradców i wpływowych republikanów, widzi zagrożenie takie, jakie kiedyś dla Ameryki stanowił ZSRR.

Czytaj także: Tajwan – wschodni tygrys w rozkroku

Tajwan ogłosi niepodległość?

Ciesząca się rekordową popularnością Tsai chce przebijać się ku pozycjom państwa cieszącego się powszechnym uznaniem międzynarodowym. Jego brak nastręcza trudność fundamentalną, zdaje się usprawiedliwiać chińskie twierdzenia, że wyspa jest jedynie zbuntowaną prowincją jednych Chin, zarządzanych legalnie wyłącznie przez partię komunistyczną i tylko kwestią czasu będzie powrót Tajwanu do ogólnochińskiej macierzy. Nic dziwnego, że węzłowym problemem tajwańskiej polityki pozostawała kwestia ogłoszenia formalnej niepodległości.

Zapytana o to po styczniowych wyborach Tsai odparła, że nie widzi takiej potrzeby, bo kraj już jest faktycznie niepodległy. Ogłaszanie niepodległości popiera jedna trzecia Tajwańczyków, poza tym już dwie trzecie mieszkańców wyspy deklaruje w pierwszej kolejności nie chińską, a tajwańską tożsamość. Podczas zeszłorocznych protestów ulicznych w Hongkongu Tajwańczycy zobaczyli też, jak wygląda wdrażanie idei „jeden kraj, dwa systemy”. Tę koncepcję, istnienia w komunistycznym państwie enklaw wolnego rynku i mocno koncesjonowanej wolności, Tsai też odrzuca.

Czytaj także: Do czego tak naprawdę służą Instytuty Konfucjusza

Niemal nikt nie chce drażnić Chin

Brak uznania niesie wiele niedogodności praktycznych. Tajwańskie ambasady to oficjalnie przedstawicielstwa stołecznego Tajpej, tajwańscy reprezentanci nie uczestniczą w pracach organizacji międzynarodowych, np. nie ma na razie szans na udział w działaniach Światowej Organizacji Zdrowia. Posiadacze tajwańskiego paszportu muszą ubiegać się o wizy w większej liczbie państw niż wynikałoby to ze stanu bezpieczeństwa i poziomu rozwoju ich kraju. Tymczasem sytuacja wokół Tajwanu polega na wielkim udawaniu. Władze niemal wszystkich państw wolą nie drażnić Chin i udają, że Tajwanu nie dostrzegają, natomiast sami Tajwańczycy mogą podróżować, inwestować (na wielką skalę także w Chinach), kupować amerykańską broń, mieć z Ameryką sojusz wojskowy itd.

Sprawne powstrzymanie choroby zakaźnej to jednak nie wszystko. Poprawa tajwańskich notowań dodatkowo zwiększa niezadowolenie Chin, którym z prezydent Tsai jest wybitnie nie po drodze, o czym mają przypominać akcje chińskiej marynarki i lotnictwa w pobliżu wyspy.

Eksperci przyglądający się Tajwanowi przewidują, że kraj będzie potrzebował równie dobrych sposobów na ciągniętą przez eksport gospodarkę. Tu sukcesy odniesione na polu medycznym na pewno nie wystarczą.

Więcej na ten temat

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Niezbędnik

Arabowie szukają mistrzów

Siła nauki arabskiej w okresie klasycznym to otwartość na zmiany, ale też zwykła ciekawość świata.

Mateusz Wilk
06.05.2014
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną