Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 9,90 zł!

Subskrybuj
Świat

Smok w pianie

Indo-Pacyfik – antychińska koalicja

Wietnamscy marynarze na patrolu. Spory o wody terytorialne z Chinami przybierają na sile. Wietnamscy marynarze na patrolu. Spory o wody terytorialne z Chinami przybierają na sile. AFP / EAST NEWS
Przemoc w Hongkongu, groźby wobec Tajwanu, bijatyka na granicy z Indiami – tę ofensywę Chin mogą powstrzymać tylko ich sąsiedzi, twierdzą zwolennicy modnej idei Indo-Pacyfiku.
Lech Mazurczyk

Azja to dziś gospodarczy pępek świata. A jednocześnie region szalenie podatny na konflikty. Zarówno te lokalne: spory graniczne są zmorą subkontynentu indyjskiego oraz Mórz Wschodnio- i Południowochińskiego. Jak i globalne: rywalizacja amerykańsko-chińska przeistacza się z wojny handlowej w propagandowe starcie zwiastujące dalsze kłopoty.

Co łączy niemal wszystkie te niepokoje, to nacjonalizm Chin. Państwo Środka, aż do pandemii nieprzerwanie rosnące przez ostatnie trzy dekady, pod rządami Xi Jinpinga przeszło od strategii „ukrywania możliwości” do „chińskiego marzenia”. Złamało tym samym testament polityczny twórcy sukcesu Chin w XX w. Deng Xiaopinga: „nie podnoście głów”.

Na wzroście Chin korzystali wszyscy, dopóki był pokojowy. Ale przestaje taki być, Chiny nie sięgają jeszcze po broń, ale już po quasi-kolonialną metodę faktów dokonanych.

Polityka 24.2020 (3265) z dnia 08.06.2020; Świat; s. 51
Oryginalny tytuł tekstu: "Smok w pianie"
Reklama