Świat

Samopucz Putina

ROSJA: Putin zamiast konstytucji

Prezydent Putin wita gości defilady zwycięstwa. Prezydent Putin wita gości defilady zwycięstwa. TASS / Getty Images
Zmiany w rosyjskiej konstytucji sprowadzają się w istocie do tego, że zastąpił ją Władimir Putin we własnej osobie. Rosjanie dostali w zamian: zakaz małżeństw jednopłciowych, obronę prawdy o bohaterstwie narodu, wyższe emerytury i obietnicę wzrostu płac.
Mieszkanka podmoskiewskiej wsi głosuje w referendum konstytucyjnym.Reuters/Forum Mieszkanka podmoskiewskiej wsi głosuje w referendum konstytucyjnym.

Poparte przez Rosjan poprawki do konstytucji to ponad 9 tys. słów, które zwiększają jej objętość o ponad 40 proc. Trudno zatem mówić, że cokolwiek ważnego zachowało się z tej pierwotnej, liberalnej ustawy zasadniczej z 1993 r. Zanim w ostatnim tygodniu czerwca zmiany zaakceptowało oficjalnie 78 proc. głosujących przy 65-proc. frekwencji, już wcześniej stały się one obowiązującym prawem, bo zgodziły się na nie Duma i sąd najwyższy. Ale to nie oznacza, że głosowanie powszechne było tylko spektaklem.

Polityka 28.2020 (3269) z dnia 07.07.2020; Świat; s. 49
Oryginalny tytuł tekstu: "Samopucz Putina"

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Niezbędnik

Tłukliwe dzieła sztuki

W poszukiwaniu dzieł sztuki – szczególnie tych z ceramiki czy szkła – nie trzeba koniecznie wybierać się do galerii czy na targi. Czasami wystarczy zajrzeć do kredensu babci.

Anna Maga
27.04.2021