Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 9,90 zł!

Subskrybuj
Świat

Hiperproblem

Mocarstwa się zbroją

Rosyjska głowica hipersoniczna Awangard podczas testów. Rosyjska głowica hipersoniczna Awangard podczas testów. Getty Images
Świat zbrojeń przyspieszył do hiperszybkości. Stany Zjednoczone, Chiny, także Rosja tworzą broń nowej epoki. Zupełnie nie jesteśmy na to przygotowani.
Rosyjska wyrzutnia pocisków Iskander-M.Witalij W. Kuzmin/Wikipedia CC BY 4.0 Rosyjska wyrzutnia pocisków Iskander-M.

Szybkość większa od dźwięku na nikim już nie robi wrażenia. Ludzkość opanowała ją ponad 70 lat temu, a od dobrego półwiecza wykorzystuje na co dzień. Dzisiaj mocarstwa rozpędzają się do prędkości hiperdźwiękowych. To też nie taka nowość. Eksperymentalne samoloty osiągające wielokrotną prędkość dźwięku testowano u szczytu zimnej wojny w latach 60., rekord prędkości z tamtych czasów pozostaje niepobity do dziś. Ale już po pierwszych próbach uznano, że dla człowieka pilota takie loty są zbyt niebezpieczne.

W XXI w. nie chodzi już o to, aby szybciej latać samolotami, ale by błyskawicznie uderzać różnego typu bronią. Bo gdy wzrasta szybkość, kurczy się czas. To najważniejsza przewaga pocisków hipersonicznych nad tradycyjnymi. Czasu na reakcję ma zabraknąć obrońcom, podczas gdy agresorzy mają go więcej na wybór celu uderzenia.

Polityka 29.2020 (3270) z dnia 14.07.2020; Świat; s. 44
Oryginalny tytuł tekstu: "Hiperproblem"
Reklama