Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Świat

Baćka się waha

BIAŁORUŚ: Baćka traci poparcie

Swiatłana Cichanouska Swiatłana Cichanouska AP / EAST NEWS
Wiadomo, kto oficjalnie zdobędzie najwięcej głosów w wyborach prezydenckich na Białorusi. Ale pierwszy raz od lat nie jest takie pewne, czy to Aleksandr Łukaszenka będzie ich faktycznym zwycięzcą.
Aleksandr ŁukaszenkaReuters/Forum Aleksandr Łukaszenka

To byłaby rewolucja połączona z trzęsieniem ziemi. Gdyby w pierwszej turze wyborów prezydenckich utrzymał się rozkład poparcia podpowiadany przez intuicję, konieczna byłaby pewnie tura druga, w obecnych okolicznościach bezprecedensowa.

W tym pojedynku ubiegający się o piątą reelekcję i przedłużenie 26-letnich rządów, dostający z reguły ponad 80 proc. głosów, Aleksandr Łukaszenka musiałby się zmierzyć ze Swiatłaną Cichanouską, do niedawna politycznie nieaktywną tłumaczką i nauczycielką angielskiego.

Polityka 32.2020 (3273) z dnia 04.08.2020; Świat; s. 50
Oryginalny tytuł tekstu: "Baćka się waha"

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Historia

Od SB do NATO i UE

Książka amerykańskiego dziennikarza Johna Pomfreta pokazuje, jak po 1989 r. solidarnościowe władze z pomocą byłych szpiegów SB otworzyły nam drzwi na Zachód.

Grzegorz Rzeczkowski
17.01.2022