Rabaty na prenumeratę cyfrową Polityki

40% lub 50%

Subskrybuj
Świat

Wirus niewiary

BRAZYLIA: Prezydent oskarżany o ludobójstwo

Po chorobie Bolsonaro zaczął chodzić w masce, ale na krótko. Szybko wrócił do dawnych zachowań i teorii, że Covid-19 nie istnieje. Po chorobie Bolsonaro zaczął chodzić w masce, ale na krótko. Szybko wrócił do dawnych zachowań i teorii, że Covid-19 nie istnieje. Adriano Machado/Reuters / Forum
Grupa brazylijskich lekarzy i pielęgniarek żąda uznania prezydenta Jaira Bolsonaro za winnego zbrodni ludobójstwa.
Demonstracja zwolenników prezydenta Bolsonaro w stanie Tocantins.Mateus Bononi/Getty Images Demonstracja zwolenników prezydenta Bolsonaro w stanie Tocantins.

Bolsonaro zachorował na Covid-19 – tę informację o zdrowotnych zmaganiach prezydenta Brazylii podały największe media na świecie. Wzbudziła zaciekawienie i – nie ukrywajmy – odrobinę mało szlachetnej satysfakcji: oto czołowy reakcjonista pandemii zaraził się wirusem, który zabił na świecie już ponad 800 tys. osób.

Gdy na początku pandemii naukowcy, a za nimi większość polityków, mówili ludziom „zostańcie w domach”, Bolsonaro mówił: „wyjdźcie na ulicę, nic wam nie grozi”.

Polityka 36.2020 (3277) z dnia 01.09.2020; Świat; s. 45
Oryginalny tytuł tekstu: "Wirus niewiary"

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Ludzie i style

Polityka przy stole. Symulator kampanii wyborczej i inne planszówki

Kogo znane na co dzień z ekranów i gazet polityczne spory nadal bardziej ekscytują, niż męczą, może sprawdzić swoich sił w ich wersji pudełkowej. Uwaga – wciągają jak prawdziwe.

Michał Klimko
25.11.2021