Świat

Swój Niemiec

NIEMCY: Manuel Sarrazin – zielony życzliwy biało-czerwonym

Sarrazin przestrzega swych rodaków, by w kontaktach z nowymi krajami Unii unikali tonu wyższości i pouczania. Sarrazin przestrzega swych rodaków, by w kontaktach z nowymi krajami Unii unikali tonu wyższości i pouczania. Reynaldo Paganelli/NurPhoto / Getty Images
Jeśli nad Wisłą były obawy, że wraz z Merkel odejdzie pokolenie Niemców rozumiejących wagę relacji z Polską, to przypadek Manuela Sarrazina powinien zadziałać uspokajająco.
Manuel SarrazinGrueneLVHH/Wikimedia Manuel Sarrazin

„Kropla drąży skałę?” – pytał w tytule jednej ze swych książek Władysław Bartoszewski. Gdy osiem lat temu, w czasie polsko-niemieckich konsultacji rządowych, Bartoszewski upomniał się o budowę w Berlinie pomnika polskich ofiar drugiej wojny światowej, nie doczekał się jednak konkretnej odpowiedzi.

Sprawa odżyła po tym, jak w 2017 r. z podobnym wezwaniem zwróciło się do Bundestagu kilkadziesiąt osobistości niemieckiego życia publicznego. Kolejny apel – sprzed roku – wyszedł już od samych parlamentarzystów.

Polityka 44.2020 (3285) z dnia 27.10.2020; Świat; s. 53
Oryginalny tytuł tekstu: "Swój Niemiec"

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Społeczeństwo

Szamani i inni szatani. Polska religijność zabobonna

Magiczna, zabobonna religijność staje się coraz bardziej powszechna w polskim Kościele. A pandemia jeszcze nasiliła te tendencje.

Joanna Podgórska
21.07.2021