Świat

Bunt nasz powszedni

BIAŁORUŚ: Własny pomysł na bunt

W Mińsku zgromadzenie było zbyt duże, żeby władza zdecydowała się na otwartą konfrontację. Dopiero po południu oddziały OMON zaczęły napadać na jednostki i grupki. W Mińsku zgromadzenie było zbyt duże, żeby władza zdecydowała się na otwartą konfrontację. Dopiero po południu oddziały OMON zaczęły napadać na jednostki i grupki. Vasily Fedosenko/Reuters / Forum
Białorusini się nie poddają. Od ponad 80 dni protestują przeciwko dyktaturze Aleksandra Łukaszenki. Choć nie ze wschodu byśmy się tego spodziewali, to właśnie stamtąd można czerpać inspirację.
Solidarność pokoleń obala mit, że władza Łukaszenki trzyma się na nostalgii starszego pokolenia za ZSRR.EPA/PAP Solidarność pokoleń obala mit, że władza Łukaszenki trzyma się na nostalgii starszego pokolenia za ZSRR.

Białorusini wciąż wychodzą na ulice, mimo że naprzeciwko stoją wozy opancerzone, aresztowani muszą obawiać się tortur, wyrzucenia z pracy, wcielenia do armii albo wieloletniego więzienia. Białoruś jest liczebnie cztery razy mniejsza od Polski, a tylko w samym Mińsku potrafi zebrać 100 tys. (to minimum w każdą niedzielę) do nawet pół miliona ludzi, jak 16 sierpnia.

Wrzesień i październik to czas umacniania się Łukaszenki i ewolucji protestów. Dołączyły nowe grupy społeczne, a także wypracowano nowe formy, bardziej rozproszone, wykańczające władze finansowo rozliczne formy małego sabotażu.

Polityka 45.2020 (3286) z dnia 03.11.2020; Świat; s. 49
Oryginalny tytuł tekstu: "Bunt nasz powszedni"

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Społeczeństwo

Tata Maty: Młodzi ludzie są mądrzejsi, niż my myślimy, że są

Z prof. Marcinem Matczakiem o tym, dlaczego nie warto być zbyt posłusznym.

Martyna Bunda
07.09.2021