Piszemy o wszystkim, co ważne

Codziennie coś nowego. Bądź w centrum wydarzeń.

Subskrybuj
Świat

Gorące krzesło

UE: Ryzykowna polityka pustego krzesła

Jeśli dojdzie do polskiego weta, będziemy mieć na koniec tego burzliwego roku jeszcze wisienkę na torcie w postaci największego kryzysu w historii Unii Europejskiej. Jeśli dojdzie do polskiego weta, będziemy mieć na koniec tego burzliwego roku jeszcze wisienkę na torcie w postaci największego kryzysu w historii Unii Europejskiej. iStockphoto / Getty Images
Czy kryzys polityczny w Polsce może być jeszcze głębszy? Oczywiście. Wystarczy, że w listopadzie Jarosław Kaczyński zablokuje nowy budżet Unii Europejskiej.
Natura problemów, przed którymi staje Unia, sprawia, że jednomyślność wydaje się rozwiązaniem z piekła rodem.PantherMedia Natura problemów, przed którymi staje Unia, sprawia, że jednomyślność wydaje się rozwiązaniem z piekła rodem.

Francuskie krzesło było puste przez pół roku, Europa stanęła. Działo się to w zamierzchłych czasach integracji, gdy Unia nazywała się jeszcze Europejską Wspólnotą Gospodarczą. Przez całą drugą połowę 1965 r. Paryż konsekwentnie odmawiał udziału w Radzie EWG (odpowiedniczki dzisiejszej Rady Unii). Formalnie chodziło o reformę polityki rolnej Wspólnoty. Ale clou problemu stanowiła jednomyślność.

Prezydent Charles de Gaulle uważał, że choć obowiązujący traktat pozwalał na głosowanie większościowe, to w tak fundamentalnych sprawach nie można pominąć woli Paryża – nawet jeśli innego zdania byłoby pozostałych pięciu członków.

Polityka 46.2020 (3287) z dnia 08.11.2020; Świat; s. 58
Oryginalny tytuł tekstu: "Gorące krzesło"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Dołączam

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >