Świat

Gorące krzesło

UE: Ryzykowna polityka pustego krzesła

Jeśli dojdzie do polskiego weta, będziemy mieć na koniec tego burzliwego roku jeszcze wisienkę na torcie w postaci największego kryzysu w historii Unii Europejskiej. Jeśli dojdzie do polskiego weta, będziemy mieć na koniec tego burzliwego roku jeszcze wisienkę na torcie w postaci największego kryzysu w historii Unii Europejskiej. iStockphoto / Getty Images
Czy kryzys polityczny w Polsce może być jeszcze głębszy? Oczywiście. Wystarczy, że w listopadzie Jarosław Kaczyński zablokuje nowy budżet Unii Europejskiej.
Natura problemów, przed którymi staje Unia, sprawia, że jednomyślność wydaje się rozwiązaniem z piekła rodem.PantherMedia Natura problemów, przed którymi staje Unia, sprawia, że jednomyślność wydaje się rozwiązaniem z piekła rodem.

Francuskie krzesło było puste przez pół roku, Europa stanęła. Działo się to w zamierzchłych czasach integracji, gdy Unia nazywała się jeszcze Europejską Wspólnotą Gospodarczą. Przez całą drugą połowę 1965 r. Paryż konsekwentnie odmawiał udziału w Radzie EWG (odpowiedniczki dzisiejszej Rady Unii). Formalnie chodziło o reformę polityki rolnej Wspólnoty. Ale clou problemu stanowiła jednomyślność.

Prezydent Charles de Gaulle uważał, że choć obowiązujący traktat pozwalał na głosowanie większościowe, to w tak fundamentalnych sprawach nie można pominąć woli Paryża – nawet jeśli innego zdania byłoby pozostałych pięciu członków.

Polityka 46.2020 (3287) z dnia 08.11.2020; Świat; s. 58
Oryginalny tytuł tekstu: "Gorące krzesło"

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Społeczeństwo

Młodzi: monogamia to tylko jedna z opcji

Amelia chętnie słucha, gdy jej chłopak opowiada, jak mu się udała randka z drugą dziewczyną. Dla coraz większej liczby młodych monogamia przestaje być normą. Staje się tylko jedną z opcji.

Norbert Frątczak
11.10.2021