Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty w okazyjnej cenie!

Subskrybuj
Świat

„Umrze więcej ludzi”. Upór Trumpa szkodzi walce z wirusem

Flagi upamiętniające ponad 200 tys. ofiar covid-19 w USA Flagi upamiętniające ponad 200 tys. ofiar covid-19 w USA Ted Eytan / Flickr CC BY SA
Za dwa miesiące władzę w Białym Domu obejmie nowa administracja, a ludzie Trumpa wciąż nie współpracują z ekipą Bidena. Zaraza przybiera tymczasem rekordowe rozmiary.

Zapowiedź firm farmaceutycznych Pfizera i Moderny, że opracowywana przez nie szczepionka na koronawirusa jest w ponad 90 proc. skuteczna, obudziła w USA optymistyczne nadzieje na rychłe zwycięstwo w walce z pandemią. Nadal jednak komplikuje ją polityczny podział Ameryki. Chociaż za dwa miesiące władzę w Białym Domu obejmie nowa administracja, Donald Trump nie uznaje swojej porażki, a jego rząd nie współpracuje z ekipą Joego Bidena. Zaraza tymczasem przybiera rekordowe rozmiary.

Złamać lęk przed szczepionką

Postępy prac nad szczepionkami pozwalają przewidywać, że może być ona ogólnie dostępna wiosną przyszłego roku, a nawet wcześniej. Trump twierdzi, że to dzięki niemu cykl wprowadzania preparatu do użytku, normalnie trwający kilka lat, zostanie skrócony do roku. Jak podkreśla, sprawiły to jego naciski na biurokrację w Federal Drug Administration (FDA), rządowej agencji kontroli żywności i leków, która często zwleka z dopuszczeniem nowych medykamentów na rynek. Nawet niektórzy krytycy Trumpa przyznają, że można mu przypisać część zasługi, choć jego megalomańskie i aroganckie oświadczenia, iż rząd demokratów opóźniałby cały proces, nie mają oparcia w faktach.

Wynalezienie skutecznego preparatu nie musi jeszcze oznaczać przełomu w walce z pandemią. Trzeba pokonać społeczny opór części społeczeństwa przed szczepieniami i zapewnić, że będzie on powszechnie dostępny. Jeszcze w październiku mniej niż połowa Amerykanów, a według niektórych sondaży tylko 20–30 proc., zapowiadała, że się zaszczepi. Komunikaty Pfizera i Moderny zmniejszyły skalę sceptycyzmu. Dyrektor Instytutu Chorób Zakaźnych dr Anthony Fauci zaapelował, żeby się nie obawiać, oświadczył też, że sam się zaszczepi i poradzi to samo swojej rodzinie.

Stara i nowa ekipa w Białym Domu

Główny problem to jednak dystrybucja szczepionki. Cała operacja wymaga infrastruktury i ogromnego wysiłku organizacyjnego. Tymczasem administracja Trumpa nie koordynuje planów w tym kierunku z powołanym przez Bidena zespołem naukowców ds. walki z covidem. Część jego członków to eksperci z rządowych placówek, którzy odmówili dalszej współpracy z prezydentem, kiedy sabotował ich poczynania. Brak koordynacji Biały Dom tłumaczy tym, że w związku z nieuznawaniem przez prezydenta swej porażki w wyborach nie można rzekomo uruchomić procesu przekazywania władzy przyszłej administracji.

Trump od początku pandemii demonstracyjnie okazywał jej lekceważenie i zachęcał zwolenników, by ignorowali restrykcje wprowadzone w celach prewencji. Już po wyborach jego ekspert ds. walki z koronawirusem dr Scott Atlas, radiolog bez przygotowania w dziedzinie chorób zakaźnych, wezwał Amerykanów, aby „powstali” przeciw krępującym ich wolność obostrzeniom. Trumpiści zarzucają krytykom, że chcą ponownie „zamknąć” gospodarkę. Fauci i sam Biden podkreślają jednak, że nie proponują lockdownu, tylko ścisłe przestrzeganie zarządzeń, jak noszenie maseczek i unikanie zgromadzeń w zamkniętych pomieszczeniach.

Coraz więcej zakażeń i zgonów

Zapytany, co myśli o braku współpracy ze strony ustępującego prezydenta, Biden odpowiedział: „oznacza to, że umrze więcej ludzi”. Prezydent elekt przypomniał, że organizacja dystrybucji szczepionek to skomplikowana logistycznie operacja wymagająca planowania i jeśli nie przystąpi się do niego już teraz, preparat zostanie wprowadzony do użytku półtora miesiąca później. W latach 50. w USA rozpoczęto masowe szczepienia na polio po wynalezieniu szczepionki przez dr. Jonasa Salka i akcję tę przeprowadzono szybko, ale nie przeszkadzały wtedy konflikty polityczne.

Pandemia tymczasem nasila się w USA na skalę większą niż w czasie początkowej, wiosennej fali. Zanotowano już 11,2 mln infekcji i prawie 247 tys. zgonów. Liczba nowych zakażeń rośnie średnio o 155 tys. dziennie. 60 proc. hrabstw w kraju rejestrowało w listopadzie rekordową liczbę infekcji. Od czterech dni 73 tys. chorych na covid jest hospitalizowanych. Fauci ostrzegł, że liczba nowych przypadków najpewniej wzrośnie w najbliższych tygodniach. Przyczyną jest m.in. Święto Dziękczynienia pod koniec listopada, kiedy Amerykanie tradycyjnie spotykają się z rodzinami, odwiedzając bliskich niewidzianych od miesięcy, często mieszkających daleko. Władze wielu stanów wezwały mieszkańców, by obchodzić święto skromniej, w mniejszym gronie, najlepiej na dworze. W listopadzie jednak na ogół nie pozwala na to pogoda.

Przywraca się obostrzenia zniesione po spadku zachorowań w lecie. Gubernator New Jersey zarządził ograniczenie spotkań w pomieszczeniach zamkniętych do 25 osób. W stanie Waszyngton nakazano zamknięcie sal gimnastycznych, kin, teatrów, kręglarni i ogrodów zoologicznych. W Filadelfii nieczynne są restauracje, a władze zabroniły wszelkiego gromadzenia się w domach, nawet prywatnych (nie wiadomo, jak uda się wymusić przestrzeganie zakazu). Restrykcje wprowadzają głównie demokratyczni gubernatorzy. Republikańscy, jak poprzednio, starają się ich unikać.

Czytaj też: Dlaczego tak bogaty kraj nie radzi sobie z covidem

Więcej na ten temat
Reklama

Warte przeczytania

Czytaj także

Kultura

Franciszek Pieczka, siła spokoju. „Trzeba mówić więcej dobrych słów”

Zmarł Franciszek Pieczka, jeden z najbardziej szanowanych polskich aktorów. W plebiscycie POLITYKI uznano go za jednego z najwybitniejszych powojennych artystów.

Janusz Wróblewski
27.09.2022
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną