Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Świat

„Umrze więcej ludzi”. Upór Trumpa szkodzi walce z wirusem

Flagi upamiętniające ponad 200 tys. ofiar covid-19 w USA Flagi upamiętniające ponad 200 tys. ofiar covid-19 w USA Ted Eytan / Flickr CC BY SA
Za dwa miesiące władzę w Białym Domu obejmie nowa administracja, a ludzie Trumpa wciąż nie współpracują z ekipą Bidena. Zaraza przybiera tymczasem rekordowe rozmiary.

Zapowiedź firm farmaceutycznych Pfizera i Moderny, że opracowywana przez nie szczepionka na koronawirusa jest w ponad 90 proc. skuteczna, obudziła w USA optymistyczne nadzieje na rychłe zwycięstwo w walce z pandemią. Nadal jednak komplikuje ją polityczny podział Ameryki. Chociaż za dwa miesiące władzę w Białym Domu obejmie nowa administracja, Donald Trump nie uznaje swojej porażki, a jego rząd nie współpracuje z ekipą Joego Bidena. Zaraza tymczasem przybiera rekordowe rozmiary.

Złamać lęk przed szczepionką

Postępy prac nad szczepionkami pozwalają przewidywać, że może być ona ogólnie dostępna wiosną przyszłego roku, a nawet wcześniej. Trump twierdzi, że to dzięki niemu cykl wprowadzania preparatu do użytku, normalnie trwający kilka lat, zostanie skrócony do roku. Jak podkreśla, sprawiły to jego naciski na biurokrację w Federal Drug Administration (FDA), rządowej agencji kontroli żywności i leków, która często zwleka z dopuszczeniem nowych medykamentów na rynek. Nawet niektórzy krytycy Trumpa przyznają, że można mu przypisać część zasługi, choć jego megalomańskie i aroganckie oświadczenia, iż rząd demokratów opóźniałby cały proces, nie mają oparcia w faktach.

Wynalezienie skutecznego preparatu nie musi jeszcze oznaczać przełomu w walce z pandemią. Trzeba pokonać społeczny opór części społeczeństwa przed szczepieniami i zapewnić, że będzie on powszechnie dostępny. Jeszcze w październiku mniej niż połowa Amerykanów, a według niektórych sondaży tylko 20–30 proc., zapowiadała, że się zaszczepi. Komunikaty Pfizera i Moderny zmniejszyły skalę sceptycyzmu.

  • Donald Trump
  • Joe Biden
  • koronawirus w Polsce
  • koronawirus w USA
  • wybory prezydenckie w USA 2020
  • Reklama