Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Świat

Awaria Ameryki

USA: Zamęt w ostoi demokracji

Od wyborów prezydenckich w USA minęły już trzy tygodnie, ale kiedy ten artykuł był oddawany do druku, prezydent Donald Trump wciąż nie uznał zwycięstwa swojego konkurenta Joe Bidena. Od wyborów prezydenckich w USA minęły już trzy tygodnie, ale kiedy ten artykuł był oddawany do druku, prezydent Donald Trump wciąż nie uznał zwycięstwa swojego konkurenta Joe Bidena. Joel Page/Reuters / Forum
Od wyborów prezydenckich minęły trzy tygodnie, ale jeszcze nawet nie zostały policzone wszystkie głosy. A prezydent, wbrew faktom i arytmetyce, nie chce oddać władzy. Gdzie tak się dzieje? W ostoi światowej demokracji.
Do Waszyngtonu ściągnęli zwolennicy 74-letniego Trumpa, żeby protestować przeciwko „sfałszowanym wyborom”.Leah Millis/Reuters/Forum Do Waszyngtonu ściągnęli zwolennicy 74-letniego Trumpa, żeby protestować przeciwko „sfałszowanym wyborom”.

Miesiąc przed amerykańskimi wyborami Departament Stanu wydał następujące oświadczenie: „Gratulujemy Republice Seszeli udanych wyborów; oczekujemy, że proces przekazania władzy będzie pokojowy. Zaangażowanie Seszelczyków w proces demokratyczny otwiera nowy rozdział w historii tego kraju”. Podobne komunikaty są generowane rutynowo. Wszak Amerykanie są „liderami wolnego świata” i najstarszą, nieprzerwanie działającą demokracją konstytucyjną. Dlatego mają prawo oceniać, oczekiwać, a nawet czasami pogrozić aspirantom w globalnej szkole demokracji.

Polityka 48.2020 (3289) z dnia 24.11.2020; Świat; s. 46
Oryginalny tytuł tekstu: "Awaria Ameryki"

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kraj

Guru strategii i willa na Żoliborzu

Jacek Bartosiak to prawnik i popularny w PiS geopolityk amator. Głosi nieufność wobec Zachodu, twierdzi, że Polska bez pomocy NATO może wygrać z Rosją. Kancelaria adwokacka Bartosiaka przez siedem lat działała w domu żony Rogera de Bazelaire. To były dyrektor finansowy kremlowskiego oligarchy Michaiła Fridmana.

Tomasz Piątek
17.01.2022