Świat

Diego vs. Maradona

Co dał Argentyńczykom Maradona

Powstało zjawisko parareligijne, dziwna mikstura futbolowego fanatyzmu, religijności i ludowej kpiny: kościół maradoniański. Ma on swoje kaplice, rytuały – i oczywiście wiernych. Powstało zjawisko parareligijne, dziwna mikstura futbolowego fanatyzmu, religijności i ludowej kpiny: kościół maradoniański. Ma on swoje kaplice, rytuały – i oczywiście wiernych. Getty Images
Nie był po prostu piłkarzem. Niósł na swoich barkach marzenia i nieszczęścia milionów. Czasem wygrywał za generałów ich wojny.
W Neapolu, podobnie jak w Argentynie po mundialu, zyskał status większy niż najwięksi celebryci. W mieście zaczęły pojawiać się murale z jego podobizną. Nawet kapliczki.AFP/EAST NEWS W Neapolu, podobnie jak w Argentynie po mundialu, zyskał status większy niż najwięksi celebryci. W mieście zaczęły pojawiać się murale z jego podobizną. Nawet kapliczki.

Może i Wielka Brytania wygrała z Argentyną wojnę o Falklandy-Malwiny w 1982 r. Ale cztery lata później, w symbolicznym rewanżu na stadionie Azteka w Meksyku, straciła supremację i prestiż. Czego nie potrafili uczynić argentyńscy generałowie na froncie absurdalnej wojny, która miała uratować ich dyktaturę, tego dokonał 26-letni Diego Maradona, strzelając Anglikom w ćwierćfinale mistrzostw świata dwa gole i eliminując ich z turnieju.

W imaginarium Argentyńczyków to nie było po prostu spektakularne zwycięstwo drużyny nad drużyną.

Polityka 49.2020 (3290) z dnia 01.12.2020; Świat; s. 52
Oryginalny tytuł tekstu: "Diego vs. Maradona"

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Świat

Wielka Brytania była liderem szczepień. Więc co poszło nie tak?

Chociaż szczepi się rekordowo wielu młodych i rozważane jest wprowadzenie nakazu kłucia pracowników domów opieki, to wirus nie ustępuje. Wariant delta się szerzy, a Boris Johnson znów jest w ogniu krytyki.

Mateusz Mazzini
19.06.2021