Czytając brazylijskie doniesienia na temat deforestacji Amazonii, można odnieść wrażenie, że instytucje zajmujące się tym samym tematem, choć stojące po przeciwnych stronach barykady, żyją w różnych rzeczywistościach. 30 listopada INPE, agencja badań kosmicznych odpowiedzialna za monitorowanie stanu dżungli, uderzyła w dzwonek alarmowy: w 2020 r. ubyło tu najwięcej od 12 lat zalesionych terenów tropikalnych.
Odpowiedź rządu federalnego z prezydentem Jairem Bolsonaro na czele była jednak optymistyczna. Cieszymy się, pisali oficjele, bo może padł rekord, ale tempo plądrowania tego obszaru nie było tak duże jak przed rokiem.
Czytaj więcej: Ludzkość wycięła już 50 proc. lasów naturalnych
Amazonia do inwestycji
Dane tworzą tymczasem przygnębiający obraz polityki ekologicznej Brazylii ostatnich 24 miesięcy. Odkąd Bolsonaro przejął władzę w styczniu 2019 r., robi wszystko, by Amazonię przekształcić w gigantyczną strefę inwestycyjną. Jak mówił jeszcze w kampanii, tropikalne obszary kraju to „niewykorzystana szansa” dla gospodarki. Dlatego niemal bez limitu wpuszcza tam koncerny wydobywcze i meblarskie, broni też wypalania lasów przez indywidualnych ranczerów, uważając to za element tradycji.
Na drugim końcu tej batalii są federalne agencje ochrony środowiska, które wprawdzie jeszcze istnieją, ale często tylko na papierze. Terenowym przedstawicielstwom resortu środowiska Bolsonaro obciął budżet o 95 proc., a pozarządowe organizacje ekologiczne często