Piszemy o wszystkim, co ważne

Codziennie coś nowego. Bądź w centrum wydarzeń.

Subskrybuj
Świat

W oślej ławce

HISZPANIA: Ostry spór o reformę oświaty

Samochodowy protest obrońców concertadas, elitarnych szkół prywatnych, Madryt. Samochodowy protest obrońców concertadas, elitarnych szkół prywatnych, Madryt. Getty Images
Lewicowy rząd Hiszpanii wziął się do fundamentalnej reformy edukacji, łącznie z lekcjami religii. Tutejsza szkoła ugrzęzła gdzieś między generałem Franco, Kościołem i demokratyczną transformacją.
Ostry i dość jałowy spór o reformę oświaty to kolejny symptom polaryzacji w hiszpańskiej polityce, w której idea porozumienia ponad podziałami w jakiejkolwiek sprawie coraz bardziej zakrawa na utopię.EPA/PAP Ostry i dość jałowy spór o reformę oświaty to kolejny symptom polaryzacji w hiszpańskiej polityce, w której idea porozumienia ponad podziałami w jakiejkolwiek sprawie coraz bardziej zakrawa na utopię.

Hiszpania znów protestuje. Tym razem, w środku pandemii, ludzi na ulice wyprowadziła reforma oświaty, którą próbuje wprowadzić lewicowy rząd Pedra Sancheza. I choć w nowej ustawie jest kilka przełomowych zmian, m.in. edukacja seksualna od 6. roku życia, feminizm i ekologia, to najwięcej zamieszania tradycyjnie budzą sprawy języka i religii.

Hiszpania, podobnie jak Polska, w edukacji wypada słabo. A gruntowne przemeblowanie systemu oświaty to nieodrobione zadanie jeszcze z czasów transformacji.

Polityka 50.2020 (3291) z dnia 08.12.2020; Świat; s. 50
Oryginalny tytuł tekstu: "W oślej ławce"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Dołączam

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >