Świat

W oślej ławce

HISZPANIA: Ostry spór o reformę oświaty

Samochodowy protest obrońców concertadas, elitarnych szkół prywatnych, Madryt. Samochodowy protest obrońców concertadas, elitarnych szkół prywatnych, Madryt. Getty Images
Lewicowy rząd Hiszpanii wziął się do fundamentalnej reformy edukacji, łącznie z lekcjami religii. Tutejsza szkoła ugrzęzła gdzieś między generałem Franco, Kościołem i demokratyczną transformacją.
Ostry i dość jałowy spór o reformę oświaty to kolejny symptom polaryzacji w hiszpańskiej polityce, w której idea porozumienia ponad podziałami w jakiejkolwiek sprawie coraz bardziej zakrawa na utopię.EPA/PAP Ostry i dość jałowy spór o reformę oświaty to kolejny symptom polaryzacji w hiszpańskiej polityce, w której idea porozumienia ponad podziałami w jakiejkolwiek sprawie coraz bardziej zakrawa na utopię.

Hiszpania znów protestuje. Tym razem, w środku pandemii, ludzi na ulice wyprowadziła reforma oświaty, którą próbuje wprowadzić lewicowy rząd Pedra Sancheza. I choć w nowej ustawie jest kilka przełomowych zmian, m.in. edukacja seksualna od 6. roku życia, feminizm i ekologia, to najwięcej zamieszania tradycyjnie budzą sprawy języka i religii.

Hiszpania, podobnie jak Polska, w edukacji wypada słabo. A gruntowne przemeblowanie systemu oświaty to nieodrobione zadanie jeszcze z czasów transformacji.

Polityka 50.2020 (3291) z dnia 08.12.2020; Świat; s. 50
Oryginalny tytuł tekstu: "W oślej ławce"

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Społeczeństwo

Szamani i inni szatani. Polska religijność zabobonna

Magiczna, zabobonna religijność staje się coraz bardziej powszechna w polskim Kościele. A pandemia jeszcze nasiliła te tendencje.

Joanna Podgórska
21.07.2021