Świat

Ojciec Ren

Jak płynie Ren

Ren oddziela francuski Strasburg od niemieckiego miasta Kehl. Ren oddziela francuski Strasburg od niemieckiego miasta Kehl. Leonid Andronov / Getty Images
Rzeka, która w przeszłości spływała krwią, moczem i ciałami zakochanych, dziś jest kwintesencją Europy. Bez niej nie byłoby tu ani wojny, ani pojednania.

Kto by się spodziewał. Covid–19 odciął od Europy piękny, leżący nad Renem Strasburg, oficjalną siedzibę Parlamentu Europejskiego. Okazały, przypominający statek kosmiczny, budynek parlamentu od marca świeci pustkami. Jak tak dalej pójdzie, wirus rozstrzygnie wieloletni spór o wędrówkę reprezentantów europejskich ludów, którzy raz w miesiącu pakowali walizki i z Brukseli przenosili się na sesję plenarną do stolicy Alzacji.

Krytyka tych przeprowadzek wydaje się uzasadniona, ale sprawa ze Strasburgiem nigdy nie była prosta.

Polityka 52.2020 (3293) z dnia 20.12.2020; Świat; s. 80
Oryginalny tytuł tekstu: "Ojciec Ren"

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kultura

Październik 2021: najciekawsze książki dla młodszych czytelników

Jak co miesiąc wybieramy książki mądre, ciekawe i estetycznie wydane. Dla najmłodszych czytelników.

Sebastian Frąckiewicz
23.10.2021