Piszemy o wszystkim, co ważne

Codziennie coś nowego. Bądź w centrum wydarzeń.

Subskrybuj
Świat

Góry tektury

Pandemiczne śmieci

Naturą współczesnych śmieci jest to, że – inaczej niż dawniej – pochodzą przede wszystkim nie z przemysłu, tylko z mieszkań i domów. Naturą współczesnych śmieci jest to, że – inaczej niż dawniej – pochodzą przede wszystkim nie z przemysłu, tylko z mieszkań i domów. Shutterstock
W pandemii masowo przybywa nowych odpadów. Częściowo jest to zasługa rozwiązań tylko pozornie ekologicznych.
Skoro kurier i tak do nas zagląda, może mógłby przy okazji odebrać wykorzystane pudełka?Shutterstock Skoro kurier i tak do nas zagląda, może mógłby przy okazji odebrać wykorzystane pudełka?

Przyszłość ma być wielorazowa i bezśmieciowa. Na razie jednak w gastronomii karmiącej na wynos królują pojemniki do pojedynczego wykorzystania. Symbolem ubiegłego roku stały się porzucone jednorazowe rękawiczki i poniewierana przez wiatr maseczka chirurgiczna. Ilość odpadów medycznych wzrosła o dziesiątki, a w miejscach bardziej dotkniętych pandemią o setki procent. Światowa Organizacja Zdrowia szacuje, że w zwykłym roku wykonuje się 16 mld zastrzyków, w 2021 r. wraz z akcją intensywnych szczepień wkłuć może być kilkakrotnie więcej.

Polityka 1/2.2021 (3294) z dnia 29.12.2020; Świat; s. 76
Oryginalny tytuł tekstu: "Góry tektury"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Dołączam

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >