Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Świat

Trump, atomowe kody i impeachment. Demokraci grają ostro

Spikerka Izby Reprezentantów Nancy Pelosi, wiceprezydent Mike Pence i prezydent USA Donald Trump Spikerka Izby Reprezentantów Nancy Pelosi, wiceprezydent Mike Pence i prezydent USA Donald Trump Leah Millis / Forum
Szefowa Izby Reprezentantów rozmawia z szefem sztabów o pozbawieniu prezydenta dostępu do atomowych kodów na wypadek jego „niestabilności emocjonalnej”, która grozi wojną. To kolejne bezprecedensowe zdarzenie na finiszu kadencji Donalda Trumpa.

To w dosłownym znaczeniu tego sformułowania opcja atomowa. Przewodnicząca większości demokratycznej w Izbie Reprezentantów Nancy Pelosi ogłosiła publicznie, że w rozmowie z gen. Markiem Milleyem, najwyższym rangą oficerem sił zbrojnych USA, szefem kolegium połączonych sztabów, omawiała „sposoby powstrzymania niestabilnego prezydenta przed wywołaniem konfliktu zbrojnego albo uzyskaniem dostępu do kodów umożliwiających odpalenie rakiet i wykonanie uderzenia jądrowego”.

Pelosi wyjaśnia w liście do partyjnych kolegów, że „niezrównoważony prezydent to największe zagrożenie, jakie można sobie wyobrazić”, a politycy demokratyczni „muszą zrobić, co w ich mocy, by uchronić naród przed nieodpowiedzialnym atakiem na kraj i demokrację”.

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Nauka

Testy antygenowe i omikron. Jak poprawnie zrobić wymaz?

Testy antygenowe na koronawirusa mają tę zaletę, że są szybkie i można je zrobić samodzielnie, ale wiele wskazuje, że w dobie omikronu będzie trzeba zmienić sposób ich wykonywania. Większa skuteczność wykrywania infekcji jest szczególnie istotna w kontekście ostatniego komunikatu WHO.

Piotr Rzymski
12.01.2022