Osoby czytające wydania polityki

„Polityka”. Największy tygodnik w Polsce.

Wiarygodność w czasach niepewności.

Subskrybuj z rabatem
Świat

Pejzaż po puczu

Krajobraz po puczu

6 stycznia, waszyngtoński Kapitol. 6 stycznia, waszyngtoński Kapitol. EPA / PAP
Ameryka dała świadectwo. Trudno o bardziej wyrazisty finał prezydentury Trumpa i groźną zapowiedź tego, co po niej.
Trumpiści, którzy zaatakowali Kapitol, byli przekonani, że policja potraktuje ich łagodnie – jako fanów prezydenta.EPA/PAP Trumpiści, którzy zaatakowali Kapitol, byli przekonani, że policja potraktuje ich łagodnie – jako fanów prezydenta.

Pierwsze opublikowane zdjęcia przypominały kadry z jakiegoś postapokaliptycznego filmu. 6 stycznia ujrzeliśmy wnętrza amerykańskiego Kongresu, emanację pompy imperialnej władzy, gdzie w mahoniowych, obitych skórą fotelach nie siedzieli tym razem dżentelmeni w garniturach, tylko pstrokato ubrani młodzi osobnicy w tatuażach, z plecakami o podejrzanej zawartości. W biurze przewodniczącej Izby Reprezentantów Nancy Pelosi mężczyzna w dżinsach i baseballowej czapce zostawił liścik: „Byłem tu, suko”. W hallu udekorowanym portretami narodowych bohaterów brodacz w kolorowej czapie z pomponem niósł z triumfem ukradzioną ozdobną mównicę. W tłumie plądrujących wyróżniał się zarośnięty przebieraniec w futrach i hełmie z rogami na głowie.

Aby przybyć do Waszyngtonu, zdobywcy Kapitolu musieli pokonać tysiące mil. Ten z rogami, 32-letni Jake Angeli, przybył z Arizony. Ma ksywę Szaman QAnonu, bo jest wyznawcą teorii o spisku prominentów-pedofilów przeciw Ameryce. Próbuje swoich sił jako aktor. Nieproszony gość Pelosi to Richard Barnett, czyli Bigo, mieszkaniec Arkansas, z dumą określający się jako biały nacjonalista. Jest szefem firmy budowlanej i współzałożycielem organizacji broniącej prawa do posiadania broni. Nick Ochs, działacz Proud Boys, przedstawiający się jako zawodowy dziennikarz, przyleciał aż z Hawajów. Odrzuca oskarżenia o rasizm – ma przecież czarnoskórą żonę, a złośliwości pod adresem Afroamerykanów, Żydów i gejów publikuje w sieci z niechęci do politycznej poprawności.

Kompromitacja służb

Społeczny profil watahy szturmującej Kapitol podważa stereotyp trumpisty jako troglodyty z klas ludowych. W tłumie znaleźli się: prawnik z Teksasu, który podkreślał, że przyjechał „pokojowo demonstrować”, adiunkt z college’u w Pensylwanii, członek stanowej legislatury, który stracił już posadę za udział w puczu, i syn sędziego sądu w Nowym Jorku z literackimi aspiracjami.

Polityka 3.2021 (3295) z dnia 12.01.2021; Temat tygodnia; s. 12
Oryginalny tytuł tekstu: "Pejzaż po puczu"
Reklama