Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Świat

Laboratorium Izrael

Żywe laboratorium

Izraelczycy już wkrótce będą mieli również własną szczepionkę. Pracuje nad nią Instytut Biologiczny w Ness Zionie. Izraelczycy już wkrótce będą mieli również własną szczepionkę. Pracuje nad nią Instytut Biologiczny w Ness Zionie. DPA / PAP
Nigdzie na świecie szczepienia na covid nie przebiegają tak szybko jak w Izraelu. Ale bardziej niż ze skutecznych procedur wynika to z elastyczności i z osobistych pobudek premiera Netanjahu, któremu łatka bohatera narodowego pozwoliłaby przetrwać w polityce.
Premier Netanjahu obiecał, że cały Izrael będzie zaszczepiony do końca marca. I tak pewnie będzie.EAST NEWS Premier Netanjahu obiecał, że cały Izrael będzie zaszczepiony do końca marca. I tak pewnie będzie.

Największe laboratorium firmy Pfizer jest wielkości województwa zachodniopomorskiego. Ale zamieszkuje je ponad 9 mln osób. Teren otoczony jest najlepiej strzeżonymi granicami na świecie, a od początku pandemii mogą do niego wjechać w zasadzie tylko Izraelczycy. Izrael, bo o nim mowa, w zamian za pierwszeństwo w kolejce przekonał firmę Pfizer produkującą szczepionki przeciwko Covid-19, że Izrael mógłby być polem doświadczalnym, na którym będzie można uzyskać szczegółowe dane na temat efektywności leku i ewentualnych powikłań.

Ten mały kraj stał się więc żywym laboratorium. A argumentem, który przekonał szefów Pfizera, były pierwsze tygodnie, które udowodniły, że Izraelczycy potrafią zaszczepić 2 mln osób w ciągu 25 dni, czyli kilkakrotnie więcej niż inne kraje. Nie bez znaczenia były również bliskie kontakty premiera Izraela Beniamina Netanjahu z prezesem Pfizera Albertem Bourlą, pochodzącym ze starej hiszpańskiej rodziny żydowskiej osiadłej w Grecji.

Według danych instytutu Our World in Data od samego początku akcji szczepień 19 grudnia Izrael jest na pierwszym miejscu pod względem liczby wykonanych szczepień na jednego mieszkańca – w połowie stycznia nakutych było już ponad 25 proc. obywateli tego kraju, podczas gdy w Wielkiej Brytanii – 5,4 proc., a w USA – 3,7.

Na placu Rabina

Wraz z sukcesem pojawiły się jednak problemy. Wobec ogromnego światowego popytu na szczepionki zaczęło się kwestionowanie wyjątkowego potraktowania Izraela przez firmę Pfizer. W początkach nowego roku izraelskie media informowały nawet o możliwych przerwach w dostawach szczepionek. Możliwe, że na tym skończyłaby się izraelska wyjątkowość, gdyby nie determinacja premiera Netanjahu, który obiecał, że cały Izrael będzie zaszczepiony do końca marca.

Polityka 5.2021 (3297) z dnia 26.01.2021; Świat; s. 50
Oryginalny tytuł tekstu: "Laboratorium Izrael"
Reklama