Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Świat

Sputnik ląduje na Węgrzech

Rosja ogłosiła zakończenie prac nad szczepionką Sputnik light, przeznaczoną dla zagranicy, która ma 85 proc. skuteczności. Rosja ogłosiła zakończenie prac nad szczepionką Sputnik light, przeznaczoną dla zagranicy, która ma 85 proc. skuteczności. Alexander Nemenov/AFP / EAST NEWS

Węgry w ramach dobrych stosunków z Rosją jako pierwszy i jak dotąd jedyny kraj Unii zatwierdziły do stosowania rosyjską szczepionkę Sputnik V. Minister spraw zagranicznych Péter Szijjártó pojechał do Moskwy uzgodnić szczegóły dostaw. Europejska Agencja Leków (EMA) ma się wypowiedzieć w sprawie dopuszczenia Sputnika w lutym. Na słowa krytyki, że łamią solidarność i wychodzą przed szereg, Węgrzy tłumaczą, że szukają skutecznych szczepionek ze wszystkich źródeł, zwłaszcza po „frustrujących doświadczeniach” z Pfizerem-BioNTechem, który bez uprzedzenia zmniejszył dostawy. W Pekinie prowadzą rozmowy dotyczące pilnego zakupu miliona jednostek szczepionki Sinopharm. Chiński produkt ma skuteczność 79 proc.; rosyjski, według producenta, moskiewskiego Instytutu Gamalei – 91,4 proc. przy dwóch zastrzykach. Wyższą miałoby dać połączenie porcji Sputnika z dawką szczepionki AstraZeneca. Powinna być przechowywana w temperaturze 2–8 st. C., a jedna dawka kosztuje ok. 10 dol. Według unijnego Eurobarometru Węgrzy należą do szczepionkosceptyków, gotowość do zaszczepienia na covid deklaruje 49 proc., a według lokalnego sondażu na rosyjską szczepionkę zgodziłoby się 7 proc., na chińską nieco ponad procent. Rzecznik rządu Zoltán Kovács uspokaja, że do obrotu zostaną dopuszczone takie, które „spełniają wszystkie standardy”.

Według rosyjskich danych wstępne zamówienia na Sputnika sięgają 1,2 mld dawek i pochodzą z 40 krajów zamieszkanych przez ponad połowę ludności świata, w tym z Indii, Chin i Kazachstanu, Korei Płd. i Brazylii. Większość ma być produkowana lokalnie. Władimir Putin ogłosił zakończenie prac nad wersją Sputnik light, przeznaczoną dla zagranicy, która według szefa Gamalei Aleksandra Ginzburga ma 85 proc. skuteczności.

Polityka 5.2021 (3297) z dnia 26.01.2021; Ludzie i wydarzenia. Świat; s. 11
Reklama