Świat

Czy francuski się odkuje?

Emmanuel Macron Emmanuel Macron POOL/Reuters / Forum

Arytmetycznie język Moliera umocnił swoją pozycję w Brukseli. Podczas ostatniej gorącej debaty budżetowej wśród 27 uczestników na najwyższym szczeblu było trzech frankofonów i tylko dwóch anglofonów, odkąd w tej grupie, wraz z brexitem, nie ma już Borisa Johnsona. Także aktualny przewodniczący Rady, Belg Charles Michel, jest frankofonem, co wzmacnia rzeczone skrzydło (choć akurat przewodnicząca Komisji Ursula von der Leyen swobodniej czuje się po angielsku). Angielski powinien wypaść z listy 24 języków oficjalnych Unii, bo Malta i Irlandia wpisały na nią swoje inne, poza angielskim, języki oficjalne, maltański i irlandzki (a można było wpisać tylko jeden).

Polityka 5.2021 (3297) z dnia 26.01.2021; Ludzie i wydarzenia. Świat; s. 11

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Fotoreportaże

Urok małych liczb. Najlepsze polskie apartamentowce

Zamiast balkonów na długość stopy i niedoświetlonych parapetów są szerokie tarasy i wielkie okna, zamiast anonimowości – przestrzenie, które sprzyjają spotkaniom z sąsiadami. Najlepsze polskie apartamentowce mają mało mieszkań, wyjątkową architekturę i położenie. Niestety, kameralne wciąż znaczy rzadkie i ekskluzywne.

Marta Polny
28.09.2021