Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Świat

Bany i bańki

O arcytrollu Trumpie zesłanym na cyfrową banicję

Regulacje internetu i takich serwisów, jak Twitter, Facebook, są niezbędne, będą jednak niewystarczające, bo zmienił się cały ekosystem medialny otaczający współczesną politykę. Regulacje internetu i takich serwisów, jak Twitter, Facebook, są niezbędne, będą jednak niewystarczające, bo zmienił się cały ekosystem medialny otaczający współczesną politykę. Max Skorwider
Tuż przed opuszczeniem Białego Domu Donald Trump został skazany przez świat mediów społecznościowych na banicję. To był cyfrowy impeachment. Ale z pytaniem, kto ma większą władzę, prezydent USA czy szefowie Facebooka i Twittera, musi się teraz zmierzyć Joe Biden. I w ogóle cały świat.
Jeśli chcemy odzyskać kontrolę nad internetem i uciekającym w przyszłość światem nowych technologii, musimy odzyskać kontrolę nad polityką. Najlepiej, jeśli będzie to demokratyczna kontrola społeczna. Jeśli chcemy odzyskać kontrolę nad internetem i uciekającym w przyszłość światem nowych technologii, musimy odzyskać kontrolę nad polityką. Najlepiej, jeśli będzie to demokratyczna kontrola społeczna.

Donald Trump, supergwiazda cyfrowego świata, zamilkł z dnia na dzień. Facebook, Twitter, YouTube, Snapchat i wiele innych serwisów pozbawiło go dostępu do usług. Urzędujący prezydent okazał się bezsilny wobec decyzji prywatnych korporacji. Cyfrowy „ban” został nałożony na Trumpa po szturmie prawicowych bojówek na Kapitol. Zasięg i jednomyślność restrykcji zastosowanych przez szefów internetowych gigantów zaskoczyły ich samych. Jack Dorsey, prezes Twittera, głównej broni Donalda Trumpa, który w tym serwisie miał blisko 90 mln subskrybentów, we wpisie wyjaśniającym decyzję zapewnia, że akcja nie była w żaden sposób koordynowana.

Polityka 5.2021 (3297) z dnia 26.01.2021; Temat tygodnia; s. 15
Oryginalny tytuł tekstu: "Bany i bańki"

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Historia

Od SB do NATO i UE

Książka amerykańskiego dziennikarza Johna Pomfreta pokazuje, jak po 1989 r. solidarnościowe władze z pomocą byłych szpiegów SB otworzyły nam drzwi na Zachód.

Grzegorz Rzeczkowski
17.01.2022