„Polityka”. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

SUBSKRYBUJ
Świat

Wilcza dyplomacja

CHINY: Kurs na ostrą dyplomację

Pokazująca mocarstwowość Chin superprodukcja
„Zhan Lang 2” (ang. „Wolf Warrior 2”). Pokazująca mocarstwowość Chin superprodukcja „Zhan Lang 2” (ang. „Wolf Warrior 2”). materiały prasowe
Nowe pokolenie chińskich dyplomatów już nie kładzie uszu po sobie. Dziś przesłanie jest jasne: jesteśmy mocarstwem, gotowym ostro bronić własnych interesów w każdym zakątku świata.
Od dojścia do władzy Xi Jinpinga w 2012 r. Pekin stawał się coraz bardziej asertywny. Przykręcono śrubę społeczeństwu, rozpoczęły się prześladowania Ujgurów, skasowano autonomię Hongkongu.Palacio do Planalto/Wikipedia Od dojścia do władzy Xi Jinpinga w 2012 r. Pekin stawał się coraz bardziej asertywny. Przykręcono śrubę społeczeństwu, rozpoczęły się prześladowania Ujgurów, skasowano autonomię Hongkongu.

„Australia jest jak guma do żucia, przyklejona do chińskiego buta” – napisał Hu Xijin, naczelny „Global Times”, międzynarodowej tuby Pekinu, po tym, jak Canberra zaproponowała dochodzenie w sprawie chińskich źródeł pandemii. Hu przebił szef „China Daily” w Brukseli, Chen Weihua, nazywając krytyczną wobec Pekinu ambasador USA po prostu „dziwką”.

Chiński konsul generalny w Kapsztadzie Lin Jing po tym, jak sekretarz stanu Mike Pompeo obwinił Chiny o wywołanie pandemii, skontrował: „Pandemia grypy 1918 r.

Polityka 6.2021 (3298) z dnia 02.02.2021; Świat; s. 48
Oryginalny tytuł tekstu: "Wilcza dyplomacja"

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kraj

Wymarsz z religii

W szkołach średnich, w dużych miastach, uczestniczący w lekcjach religii to już mniejszość. Topniejąca z roku na rok.

Joanna Podgórska
01.12.2021