Rabaty na prenumeratę cyfrową Polityki

40% lub 50%

Subskrybuj
Świat

Unio, mamy problem

Czy szczepionek zabraknie?

Unia powinna jak najszybciej zaoferować AstraZeneca i Pfizerowi dodatkowe pieniądze za przyspieszenie dostaw, nawet jeśli nie przewidują tego kontrakty. Unia powinna jak najszybciej zaoferować AstraZeneca i Pfizerowi dodatkowe pieniądze za przyspieszenie dostaw, nawet jeśli nie przewidują tego kontrakty. Shutterstock
Jak to się stało, że w Unii Europejskiej wkrótce może zabraknąć szczepionek?
Pozostawienie państwom członkowskim swobody zakupów skończyłoby się przejmowaniem szczepionek przez kraje najbogatsze.Getty Images Pozostawienie państwom członkowskim swobody zakupów skończyłoby się przejmowaniem szczepionek przez kraje najbogatsze.

Zrobiło się nerwowo. Unia Europejska straszy zablokowaniem eksportu szczepionek, w tym do Wielkiej Brytanii. Nowa amerykańska administracja poluje na dostawy, gdzie się da, aby spełnić obietnicę prezydenta Joe Bidena o 100 mln zaszczepionych w sto dni. A Rosjanie i Chińczycy zaczęli traktować swoje produkty szczepionkopodobne (ich skuteczność nie przekracza 50–60 proc.) jako narzędzie dyplomatycznego nacisku na biedniejsze państwa.

W zeszłym tygodniu epicentrum tego nowego globalnego konfliktu o szczepionki stała się Europa.

Polityka 6.2021 (3298) z dnia 02.02.2021; Temat tygodnia; s. 11
Oryginalny tytuł tekstu: "Unio, mamy problem"

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Niezbędnik

Arabowie szukają mistrzów

Siła nauki arabskiej w okresie klasycznym to otwartość na zmiany, ale też zwykła ciekawość świata.

Mateusz Wilk
06.05.2014